В проекта за бюджета за 2024 г. се предвижда данък сгради да нарасне до 65% и нов държавен дълг. Финансовият министър, доколкото знам, не е семеен, няма деца, той не се вълнува, че нашите деца ще обслужват, ще плащат дълг, който през следващите три години ще достигне 66,5 милиарда лева.
Неговата финансова политика не отговаря на интересите на народа, в който се е клел, а на 1-2% от собствениците на едрия капитал. И в резултат на неговата финансова политика има нов милионер всеки ден и над 1400 души имат депозити с над 1 милион лева. По бързо от милионерските депозити нарастват влоговете със суми над 500 000 лв., които в края на септември тази година са 2933. А при суми под 1000 лв. има спад за година със 150 000 броя. Това показва тенденцията хората с възможности да трупат пари в банките, а тези с най-малки спестявания да ги теглят.
В резултат на политиката от 10% подоходен и корпоративен данък и 5% данък дивиденти България е на първо място в Европа по разслоение между бедност и богатство. По Евростат разликата между 10% бедни и богати в Европа е 5,5 пъти, а у нас 15 пъти. Но като се имат предвид 33,1% сива икономика, кухите фирми за укриване на милиони данъци и корупционните практики, тази разлика е над 20%. Това е на само световен, но и космически рекорд на разлика между бедност и богатство. Тази политика ни доведе до първо място по смъртност, с 13 години по кратък живот у нас от този в богатите европейски страни.
При едно строго правово и социално справедливо управление на държавата, при европейски норми на преки данъци, сенчеста икономика и корупционни практики в санитарен минимум в бюджета ежегодно ще постъпват към 40 милиарда лева. Ето пари, за да не се вдига данък сгради, да не се взема нов дълг, дори ще има пари и за средноевропейски минимални пенсии и гръцки коледни и великденски добавки.
Акад. д-р Ганчо Попов, Ректор на НБУ-трета възраст
Все още няма коментари