С огромна радост измъчените ни пенсионерски сърца посрещнаха новината за колосалното увеличение на пенсиите от средата на 2020 г. с невероятно звучащите 6,6%. Чудо невиждано, цели 15-16 лева са си това. Както и да го погледнеш, това си е близо килограм месо на месец и няколко кофички с кисело мляко отгоре. Ако пък си купуваш от това, дето му слагат соев лецитин, може да ти останат пари, за да си купиш и вестник. Така де, веднъж месечно да си седнеш в парка и като бял пенсионер да се осведомиш какво става в милата ни татковина. Тази, дето се трепахме за нея в продължение на 30-40 години, пък после се оказа, че напразно било, защото другарите ни водили в грешна посока.
След това ни поеха господата. Един от тях, господин другарят Костов, даже ни и нахока за нашия пенсионерски егоизъм, дето трябвало да го потиснем. Е, потиснахме го, за да не вземе да се върнат я Лукановата, я Виденовата зима. Че беше хем студено, хем страшно. И така до ден днешен. Вече даже и забравихме какво е това егоизъм. За сметка на това научихме какво е Швейцарското правило, дето през него ни подхвърляха по нещо, колкото да ни баламосат. И сега изведнъж шест процента и половина, че и повече. Просто да крещиш от радост и от удовлетворение. Явно си ни ценят днешните управляващи. Че като нищо могат пак до нас да опрат. Ето, избори идат. А както са се юрнали младите по терминалите, тези фабрики и заводи, дето всеки ден уж им режат лентичките, може пак ние да ги задвижим. И без това вече сме пенсионерска държава.
Не ви ли е срам, господа, вие родители нямате ли. Това си е истински цинизъм. Докога възрастните хора ще си броят стотинките и ще мизерстват.
Симеон Георгиев, Стара Загора
1 коментара
НБ
2019-10-27 07:17:28
Отговори
Отново демонстрираме незнание и критикарство. Това не е вдигане на пенсиите, а така нареченото годично индексиране на базата на инфлацията от предходната година. В България за 2020 индексирането е със 6.6%, а в САЩ е с 1.6%. Че пенсиите на много хора са много ниски в България е факт, но това е друга тема. Решаването на това е доста по-сложно и изисква не прости един процент да се прилага за всички.