Понятието "достойни старини" е една от любимите мантри на българските политици. Но знаят ли те какви лишения преглъщат възрастните хора, за да свържат двата края между датите за получаване на подаянието, наречено пенсия?
Това е една съвсем предвидима новина - така български анализатори коментираха традицията да се хвърлят пари, за социални харчове преди избори. Това е червената нишка, която свързва всички български правителства от промените насам. Какви са обаче последствията? Световната банка нарежда българските пенсионери сред най-бедните и маргинализирани групи от населението. Именно пенсионерите съставляват основната група на бедстващите хора в България.
Парадоксите на българската бедност
Нека припомним, че Евростат възприема като бедстващи онези граждани на Общността, за които важат поне две от следните условия - да имат просрочвания или забавяния в сметките си за битови нужди, за наеми или за банкови кредити; да не могат да си позволят разходи за поне една седмица отдих в годината; да нямат възможност да се хранят поне веднъж на всеки два дни с ястия, приготвени от червено месо, пилешко или риба; да не са в състояние да посрещат непредвидени харчове; да не могат да поддържат нормална стайна температура в студените месеци; домакинствата им да не могат да си закупят лека кола, цветен телевизор или пералня и да нямат възможност да си позволят стационарен или мобилен телефон.
Очевидно е, че повечето от пенсионерите в България никога не са покривали дори частично тези базисни изисквания за елементарно съществуване. Нещо повече - тези условия не могат да бъдат изпълнени дори от мнозина, които работят на редовен трудов договор. Факт, който Световната банка определя като един от най-черните парадокси на българската бедност.
Васил Костов, Равда
Все още няма коментари