30 години една камбана чака, за да се построи храм, докато стане това, тя бие три десетилетия завързана на черница. Историята е от село Струмяни, център на едноименната община, разположена между Кресна и Сандански.
История на построяването на църквата „Св. Св. Константин и Елена“ в село Струмяни започва на 21 февруари 1992 година, когато Учредителното общо събрание взема решение за предоставяне на общински парцел в селото за строежа на църквата и избира първото църковно настоятелство и негов председател.
На 22 март 1993 година е направена първата копка за строителството на черквата, която е съпроводена с тържествена служба, водена от негово Високо преосвещенство Неврокопски митрополит Пимен. Самата църква "Св.св. Константин и Елена" е едно-куполна, с вградена в нея камбанария, строена е от майстори, ръководени от инж. Митко Петровски и главен майстор Методи Николов.
В строителство участие взема цялото работоспособно население както с доброволен труд, така и с дарения. Освещаването на храма е извършено на 18 октомври 2003 г. от негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Натанаил.
Интересна е съдбата на църковната камбана, тежаща 50 килограма. Със средства, събрани по дарителски път, тя е закупена още през 1968 година, но поради липса на църква камбаната е била окачена на черничево дърво в парцела на Йордан Милев и така е ползвана до 1998 година, когато заема полагащото й се място във внушителната църковна камбанария. До нея се достига по вита тясна стълба с пет площадки, от там се открива панорама към селото, жп-гарата и главен път Е-79.
Днес черничевото дърво не съществува, отрязано е, намирало се в задния двор на стара, вече необитаемата къща на Милеви, на около 300 метра от днешната църква.
Камбана бие 30 години, завързана на дърво
30 години една камбана чака, за да се построи храм
0 коментара
Все още няма коментари