Със сина ми отглеждаме дъщеричката му, която още няма три години. От близо две години майка й не се грижи за нея, напусна дома си и заживя с друг. Съгласи се да плаща малка издръжка, но досега не е изплатила и лев. Синът ми заведе второ дело за издръжка, чрез прокуратурата, но засега няма резултат. От мои близки разбрах, че снаха ми е осъдена да плати повече от хиляда лева. Може ли внучката ми да получи тези пари и как?
Х. С. Б.
Според нашето законодателство, всеки родител е длъжен, съобразно своите възможности и материално състояние, да осигурява условия за живот, необходими за развитието на детето. Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Родителите дължат издръжка на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно училище и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше училище, и не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите могат да я дават без особени затруднения. Идеята на законодателя е да запази недвижимото имущество и то да не служи за набавяне на средства, необходими за издръжка.
Размерът на издръжката се определя според нуждите на детето, което има право на издръжка, и възможностите на родителя, който я дължи. Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата. Паричната издръжка се изплаща всеки месец. При забава се дължи законната лихва. Семейният кодекс допуска да се търси издръжка и за минало време, но най-много за една година преди предявяването на иска.
Държавата изплаща присъдената на български гражданин издръжка за сметка на неизправния длъжник в размер, определен в съдебното решение, но не повече от максималния размер, определян ежегодно със Закона за държавния бюджет на Република България. Това изплащане се дължи, когато по изпълнителното дело не са постъпили суми за пълния размер на две или повече месечни вноски, въпреки че са предприети изпълнителни действия срещу длъжника.
На конкретния въпрос! Да, внучката ви следва да получи присъдената сума, като се снабдите с изпълнителен лист. Освен това сте длъжни да направите необходимото, за да получава издръжка всеки месец. Най-добре е да се обърнете към отдел “Закрила на детето” на съответната териториална дирекция “Социално подпомагане” за подробна консултация и съдействие.
Гледам внучка, майка й нехае и не дава пари
Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни
0 коментара
Все още няма коментари