Чудодейни изцеления на тежки болести след горещи молитви. За това свидетелстват миряни, които са посетили единствената българска дървена църква.
Нестандартният за родните географски ширини храм е сгушен в горите на Боровец и се превръща във все по-голяма туристическа атракция основно заради непопулярната си визия. Хорските предания от уста на уста, че искрените молитви в църквата "Преображение Господне" помагат на болните да оздравеят, също водят мнозина зад прага на светата обител, пише столижен ежедневник.
"През последните години зачестиха случаите, в които родители водят децата си, имащи белодробни проблеми. Задължително условие е молитвите да са чисти и искрени, като друг важен момент е търпението. Изцелението идва след време, а не веднага и това трябва да го знаят молещите се. Има хора, които разказват, че след посещението в църквата са се отказали от пороците си и са започнали да живеят по-добре", разказаха преданията местни жители.
Църквата в Боровец е построена през далечната 1933 година с доброволни дарения от местни собственици на вили в бившата Чамкория и известни и влиятелни общественици и учени. Сериозен финансов принос има и цар Борис III, като така също помага за градежа. Архитектът е от австрийски произход и затова логично храмът е изграден в типичен готически алпийски стил. Това му придава една уникалност, непривичност за останалите християнски църкви в страната, но се вписва чудесно в красивата рилска природа, коментират строителни специалисти.
На 23 септември 1934 г. единствената у нас дървена църква е тържествено осветена от екзарх Стефан, а впоследстве неколкократно обновявана. Преди няколко години църквата бе основно ремонтирана. Няколко десетилетия за светата обител се грижи клисарят Йордан Христов, който се занимава с дърворезба и често обновява вътрешния облик на храма.
Дървените църкви се срещат в региони, в които дървесината е достъпен строителен материал - Скандинавския полуостров, Русия, Полша, Словакия, Сърбия и др. Съществувала е дървена църква в Цариград преди Освобождението, дарена за църковните нужди (извън българските земи), в която е прогласена Българската екзархия. Тя обаче скоро след Освобождението е заменена с желязна 3-корабна конструкция от най-модерен тип за времето си.
Съществува легенда, че турците позволявали на поробените народи да имат църква, ако я построят за една нощ. Затова и те се изхитрили и правели храмовете от дърво, защото градежът бил много по-бърз.
Все още няма коментари