Венета ХРИСТОСКОВА, София
Еписцията е много красиво растение, което цъфти в различни цветове. Родното му място са тропиците на Южна Америка. Тя е сравнително нисичко цвете, с тъмнозелени и мъхести листа. Цъфти в лилаво, жълто, синьо, розово и бяло, а мъхнатитe листа, проблясващи в сребристи, бронзови или медни оттенъци, са извънредно декоративни и привлекателни. Друго ценно качество е техният бърз растеж и продължителният период на цъфтене.
Еписцията обича сянката. В природата често се среща под сянката на дървета и храсти. Вкъщи я поставяйте на източен или западен перваз, където слънцето не грее директно. Не я излагайте на течение.
Идеалната температура за нея е умерената
През лятото градусите могат да скочат до максимум 27, а през зимата поносимият минимум е 13. Понеже изисква висока въздушна влажност, добре е саксиите да се поставят в широки съдове, пълни с влажен мъх. Директното опръскване на листата не се препоръчва, тъй като се получават грозни петна, а при ниска температура и загниване. Друго важно условие еписцията да покаже цялото си великолепие е температурата. През зимата тя не бива да пада под 18 градуса, защото развитието на растенията се задържа, листата издребняват и се увеличава опасността от загниване. Поливането е умерено до оскъдно.
Добре е да се полива, когато горният слой почва е леко засъхнал
Все пак е важно да не се допуска пресушаване. Влажната почва също не е препоръчителна. Допълнителна висока влажност на въздуха не е необходима. Почвата за отглеждането на еписциите трябва да е лека и водопропусклива.
Най-разпространеният и лесен начин за размножаване на еписциите е чрез вкореняване на странични отводи или на стъблени резници (вследствие на което майчиното растение красиво се разклонява).
Помнете:
♦ Температурата при размножаването трябва да е около 20-25°С.
♦Вкореняването може да стане във вода или направо в почва.
♦ Отводите/резниците за вкореняване не бива да са много дълги - около 6-7 см, но в долния си край да имат възел.
♦ Те се потапят в субстрата не много дълбоко, до около 2-2,5 см, като възелът трябва да попада вътре. Стъблените резници се отрязват под листните възли, като най-долните листа се отстраняват от стъблото. Коренчетата обикновено се появяват при възлите, което се наблюдава след седмица, до десет дни. Когато достигнат до 2-3 см дължина, спокойно можете да засадите еписцията в почва.
♦ Младите растения на няколко пъти се пресаждат в по-големи саксии.
Ако следвате горните съвети, вкореняването на еписциите е възможно на практика целогодишно.
Все още няма коментари