Гледането на телевизия вреди на здравето ни толкова, колкото и пушенето. Според учените от университета в Глазгоу хората, които гледат телевизия повече от два часа на ден, са по-склонни да се разболеят от астма, отколкото връстниците им, които стоят по-малко пред телевизора. Телеманите водят по-застоял начин на живот, което води до повече случаи на белодробни болести, смятат учените.
„Дори не се спортува всекидневно, дългите часове пред телевизора (в това число и работата с компютър, мобилен телефон и др.) увеличават риска от развитието на рак на по-късен етап“, предупреждава Световната фондация за изследване на онкологичните заболявания. Що се отнася до възрастните, графикът за съня на много от тях зависи от телевизионната програма, а не от залеза на слънцето и други биологични фактори. В резултат на това много зрители си лягат късно и спят по-малко, отколкото е необходимо. По-малко от седем-осем часа сън за денонощие пък води след себе си затлъстяване и редица други болести, обясняват учени от университета в Пенсилвания. Седенето пред телевизора за повече от два-три часа на ден увеличава риска от сърдечни заболявания, диабет и преждевременна смърт.
Доказано е, че ако сме редовни зрители, съкращаваме живота си с 20 години. След изследвания в рамките на повече от 40 години учени от Харвард установили, че намаляването на времето, прекарано пред телевизора, може значително да подобри здравето на хората. Особено голям е ефектът, като се има предвид, че заедно с гледането на телевизия се намаляват и изядените от телеманите нездравословни храни, посочват учените. Рискът от инфаркт е изключително по-висок при бездействащите пред екрана. Проучване, обхванало 4512 души, показва, че смъртността е с 48% по-висока при тези хора, които прекарват повече от 4 часа на ден пред екрана – извън работата, в сравнение с тези, които са стояли пред телевизора или компютъра в рамките на 2 часа.
Освен това проучвания сочат, че хората, които редовно гледат новини и публицистични предавания, са настроени по-песимистично към живота. Те са склонни към депресия и не се радват на живота. Постоянно включеният телевизор вкъщи вреди и на развитието на говора и на интелекта на малките деца дори когато не го гледат. Причината е, че броят на думите, които децата чуват и произнасят, намалява. Включеният за часове телевизор вкъщи намалява съществено речевите способности на децата, както и на онези, които се грижат за тях, твърдят педиатри. За всеки час, в който телевизорът работи, децата чуват между 500 и 1000 думи по-малко от страна на възрастните. Възрастните произнасят обичайно по около 941 думи на час.
За да се предпазим от вредните лъчи на телевизорите, трябва никога да не заспиваме, когато уредът е включен. Освен това не е добре да имаме такъв в спалнята или в помещението, където нощуваме, а на всеки час гледане е хубаво поне за 20 минути да се разсейваме с други активности. При гледане трябва да се намираме на минимум 2 метра разстояние, а за да неутрализираме вредните лъчи, можем около уреда да поставим растения. Сред най-ефикасните са мушкатата, хризантемите и саксийните гербери, които имат функцията да поглъщат негативните емисии.
Умираме с 20 години по-рано заради телевизора
Висенето пред плазмата вреди колкото цигарите, шокират учени
0 коментара
Все още няма коментари