Новината за нов вирус в Китай разтревожи света и вдигна на крак Световната здравна организация. Става въпрос за тип пневмония, която препълни педиатричните болници и затвори училищата в страната. Колко опасен е новият вирус и има ли как да стигне до България, коментира епидемиологъг и преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина д-р Петър Марков.
„Преди повече от седмица Китай докладва повишен брой на случаи на пневмония сред деца с белодробни заболявания. Паралелно с това Международната мрежа за съобщение на инфекции също докладва за това. СЗО поиска от страната информация“, каза специалистът пред Нова телевизия. Според д-р Марков от информацията досега не става дума за нов патоген, какъвто беше случаят с коронавируса отпреди три години.
„Ако е така, нямаме повод за притеснение. Просто понякога въздушно-капковите инфекции започват малко по-рано от обичайното и са с по-висок пик“, каза още епидемиологът.
Той отбеляза строгата политика на ограничение на движението на хора през последните години в Китай. „Когато това се случва, хората изостават с имунитета към други заболявания като грипа. Това може да е в някаква степен наваксване“, поясни д-р Марков.
Властите на Китай посочиха, че ситуацията се дължи на комбинация от няколко познати респираторни заболявания, като грип, респираторно синцитиален вирус, аденовируси и микоплазма. Една от основните причини за големия брой болни е, че много деца изобщо не са се срещали с тези вируси заради строгите ограничения, свързани с политика за нулев Ковид. Това каза проф. Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН.
„Другото нещо е, че тази пневмония засяга основно малки деца, което показва на учените, че не става дума за някакъв нов патоген просто защото хората от по-високите възрастови групи явно са се срещали с нещо подобно и не са засегнати толкова силно“.
На въпрос съществува ли риск от разпространението на пневмонията и извън Китай, тя заяви, че такива патогени циркулират в различните държави по света, но риск няма, защото тези бактерии са ни познати за разлика от SARS-CoV-2, който беше нов за всички. „Няма как да говорим за износ на нещо ново и различно“.
Все още няма коментари