Над 17 000 души умират всяка година в България от онкологични заболявания. 40 са били болниците и диспансерите, в които са се лекували пациентите през 2017-а, показват данни на първия Индекс на болниците, съставен у нас. В 11 от тях или в по-малко от 25%, са се извършвали и четирите дейности по лечението на онкологичните заболявания – химиотерапия, лъчелечение, диспансерно наблюдение и палиативни грижи.
През 2017 г. пациентите на химиотерапия са били 31 878. В страната ни е имало и 21 онкологични центъра, където се провежда лъчелечение. През миналата година през тях са минали 15 601 души. В същото време броят на диспансерните прегледи, които са извършени на хора с онкологични заболявания в страната, са били 11 005. Диспансерни прегледи са се извършвали в 30 от 40-те лечебни заведения по онкология, като в 12 от тях за цяла година са направени по-малко от сто. Онкоклиниките с договор с касата за палиативни грижи са били 20, а броят на пациентите, които са преминали по нея са едва 2181.
Драстично различни са и стойностите за лечение на пациентите в отделните клиники. Безспорно едни от причините за това са навлизането на все по-нови и скъпи медикаменти, както и наличието на все по-тежко болни хора. Според специалисти в бранша обаче има и злоупотреби. Най-скъпа е терапията в онкохематологичните клиники, където в голяма степен това се дължи на спецификата на заболяванията. Дори между тях обаче има съществена разлика в цената. Например в специализираната болница по хематология за възрастни в София цената на терапия е 1215 лв., а за деца - 269 лв. Разходът за лекарства варира значително дори в идентични болници в един град. В София например терапията в две големи държавни многопрофилни болници е от 149 до 812 лв.