Грипната епидемия у нас е вече в разгара си, а първите два смъртни случая вследствие на усложнения от вируса са регистрирани в Пловдив. В момента върлуват двата щама – „Мичиган“ и „Калифорния“, но според лекарите са еднакво опасни и при неправилно лечение усложненията са неизбежни.
Независимо от разнообразието на зооепитети, типове и щамове грипът ни посещава всяка зима. Но да му се даде точна характеристика, е трудно.
Какви са първите признаци на тежко заболяване? Когато температурата на тялото е висока продължително време и почти не се повлиява от лекарства и компреси, е най-ранният сигнал. За кратко може да спадне, но скоро отново се повишава, а болният е ту в трескава възбуда, ту обратно – в апатия. Нетърпимо главоболие, което може да се дължи не само на високата температура, но и на започнало мозъчно възпаление.
Много характерен симптом в този случай е силната непоносимост към светлината. Друг сигнал за наличието на опасна инфекция е, когато болният буквално не може да стане от леглото заради слабост в мускулите и ставите, която успешно се конкурира с главоболието, или когато дишането е учестено. Всеки един от тези симптоми е признак, че имунната система вече изнемогва и не бива да отлагате търсенето на лекарска помощ. Ако не бъдат взети адекватни мерки, вирусът започва да поразява вътрешните органи. Първите му мишени са белите дробове, сърцето, главният мозък и бъбреците. Но това не е единствената опасност.
Тъй като имунната система е изтощена, патогенните микроорганизми, които живеят в тялото, се възползват от ситуацията и предизвикват бактериални усложнения. С други думи, през първите дни на заболяването са възможни вирусни усложнения – бронхит, пневмония, миокардит (възпаление на сърдечния мускул), еднокардит, енцефалит (възпаление на мозъчната тъкан), менинфит, нефтит и бъбречна недостатъчност. Те са и най-опасни, защото се развиват бързо и засягат най-важните органи в тялото. Затова, ако карате грипа нетипично тежко, не отлагайте с дни търсенето на лекарска помощ.
Бактериалните усложнения обикновено се проявяват на по-късен етап – 5-7 дни след началото на заболяването. Това най-често са ангина, синузит, отит, бактериална пневмония. Затова твърде продължителното боледуване, дори и в по-лека форма, също не бива да се подценява.
Все още няма коментари