Преохлаждането означава понижаване температурата на тялото под въздействието на външните фактори. Най-често то се развива в студено ветровито време, когато човек по някакви обстоятелства дълго време се намира навън. Обикновено преохлаждането се съпровожда с понижаване температурата на тялото. Ако тя спадне до 36˚, достатъчно е да се сгреете в топла стая. Като се приберете, можете дори да се подложите под влиянието на потока топъл въздух от климатика. Но ако температурата вече е спаднала до 35˚, тогава на преохладения човек е нужна помощ, защото това може да се отрази на организма.
Измръзването е увреждане на външния слой на кожата и подлежащата тъкан. Получава се, когато организмът е изложен на ниски температури за продължителен период от време. Всеки път, когато тялото е подложено на охлаждане, съществува риск от измръзване. Ето защо препоръчително е още при първите признаци да се вземат предпазни мерки.
Измръзването се характеризира в две основни категории симптоми: повърхностно и дълбоко измръзване. И двата вида са опасни, защото влияят на вътрешните органи и могат да доведат до инфаркт, сърдечни смущения, високо кръвно и алергии. Повърхностното измръзване засяга само кожата. Идва с парене, сърбеж и вкочаненост, вследствие на което могат да възникнат сериозни здравословни проблеми. Дълбокото измръзване засяга тъканите и включва няколко симптома: много блед вид на кожата по цялото тяло и лицето, подуване на засегнатите от измръзване части на тялото, на тези места кожата става твърда и леко жълтеникава. Въпросът е как да си помогнем при измръзване. Лекарите съветват никога да не разтриваме засегнатите части на тялото, тъй като това може да доведе до дълбоки увреждания на тъканите в измръзналата област.
Никога не бива да затопляме и рязко ръцете си. При измръзване първо ги увийте, за да се стоплят постепенно, казват специалистите. Не поставяйте засегнатите части на тялото, най-често ръце и крака, под гореща вода или над отоплителен уред, тъй като това може да доведе до повторно измръзване, категорични са докторите. Според тях до 5˚ на външната температура кожата добре се справя със студеното благодарение на изработването на подкожна мазнина. По-ниските температура изсушават кожата, тя започва да се лющи. Затова в студеното ползвайте специални кремове за лице и ръце, преди да излезете на улицата. Сега има много нови препарати със съдържание на липидни компоненти, благодарение на които кожата се защитава от студа. Не ползвайте овлажняващи кремове, те само засилват преохлаждането и измръзването.
Измръзването причинява инфаркти
При вкочаняване не разтривайте крайниците и не ги слагайте пред отоплителни уреди, опасно е
1 коментара