Вярно ли е, че пиенето на статини е най-добрият начин за ограничаване на атеросклерозата. Какво представляват тези медикаменти? Имат ли странични действия и трябва ли да се пият постоянно?
Илия ПЕТРОВ, Велико Търново
В момента статините са най-използваните медикаменти, които намаляват стойността на холестерола, в резултат на което забавят развитието на атеросклерозата. Освен това е доказано, че в значителна степен препаратите намаляват риска при хора със сърдечни проблеми. Те инхибират определен ензим в организма, в резултат на което се понижава нивото не само на общия, но и на т.нар. “лош” холестерол - двата основни рискови фактори за развитието на атеросклерозата. От друга страна, те повишават “добрия” холестерол - HDL-холестерола, който ограничава образуването на атеросклеротичните плаки, като едновременно с това и понижават стойностите на триглицериди.
Освен изключително полезни, те са и сигурни медикаменти. При тях рядко се наблюдават странични реакции, за разлика от голяма част от другите лекарства, прилагани в кардиологията. В редки случаи водят до поява на запек, метеоризъм, главоболие, а още по-рядко повишават стойностите на чернодробните ензими. По-често тези странични реакции са резултат на приема на високи дози и не зависят от самия препарат. Лечението с тях обаче трябва да бъде постоянно и продължително. Целта е да се достигне ниво на общия холестерол под 5 ммол/л и стойност на LDL-холестерола под 3 ммол/л. Обикновено този резултат се постига 1-2 месеца след започване на терапията, но единствено продължителното и стриктно приемане на медикамента гарантира дълготрайна и надеждна протекция на организма срещу възникването на остри коронарни синдроми.
Все още няма коментари