Разпределение на територии и богатства стана причина да бъдат избити представителите на елита на търговците с антики и скъпоценности, изровени от земята. Най-известният от тях е 77-годишният Желязко Демирев – Императора. Той бе застрелян в тила на 8 март 2000 година. Екзекуцията, която потресе България, стана в тополовградското село Мрамор.
Килърът е някой си Лари, който се изживява като колекционер и иманяр.
Върховният касационен съд постанови убиецът на Императора Георги Малчев Георгиев - Ларито да излежи присъда от 12 години лишаване от свобода и да заплати сумата от 32 000 лева на наследниците на иманяра. На това дело Ларито не се яви. Там той бе представляван от свои пълномощници. Един от защитниците му бе бившият главен прокурор Иван Татарчев. Не е известно срещу каква сума и защо вече покойникът-магистрат се е наел да защитава убиеца.
Желязко Императора е сред най-митичните хора в държавата. И на тази достойна възраст /77 г./ споделял постеля с 50 и кусур години по-млада булка. Даже казвал, че докато правили секс,
му лепнала срамна болест.
Археолози и днес продължават да говорят, че е бил истинският откривател на гробницата край Старосел, но заради академични мераци находката била преписана другиму.
Знае се, че първоначално бай Желязко е осъден през 1971 г. за търговия с валута, като впоследствие натрупва 7-годишен стаж в Централния софийски затвор. Императора е следствен 11 години и през 1983 г. е забъркан в най-голямата иманярска афера на тоталитарната ни татковина.
Малко преди да бъде убит, той очаква да си получи обратно открития лично от него уникален юбилеен медальон на император Юлиан Апостат. Известно е, че на аукцион в "Сотби" този уникат е бил оценен на стойност над половин милион долара. Говори се, че
и Иван Славков бил разследван
за изчезването на антиката.
Желязко Демирев сам открива и носи повече от едно десетилетие на дясната си ръка личния златен пръстен - печат на диктатора Каракала. Ексцентричният колекционер имал навика да ходи с поне 20 римски златни монети и някоя друга антика или златен предмет в джобовете си. Останалата част от ценностите той криел на различни места.
Много монети и антики са останали в тайници в двете къщи на Императора в Мрамор и Банкя, твърдят негови приближени.
Най-големият му син Йордан не можа да прежали родителя си. Наследниците му така и не успяват да поделят огромното имане, защото в деня на убийството, по "нареждане отгоре", цялата лична колекция от уникални златни и сребърни накити, реликви, римски, македонски и тракийски монети, както и финикийски знаци от цял свят, е иззета.
Имането е конфискувано в интерес на следствието. Спецполицаи не допускат повече от 48 часа след убийството никой от членовете на семейството да припари в къщата им в Мрамор.
И до днес чедата на иманяра са убедени, че екзекуторът Лари е извършил "мократа си поръчка" срещу солидна сума в зелено или
срещу огромна сметка в швейцарска банка.
Античното злато от уникалната колекция на Императора, включващо тракийски украшения от 1400 г. пр. н. е, златни фибули за коса, гривни и накити, както и повече от 46 златни монети с изключителна стойност, са прибрани от властите.
Според следователите спорен е въпросът дали монетите от най-голямата колекция на Императора са придобити законно. Известно е обаче и друго - според действащото тогава законодателство следствено дело срещу мъртвец по никакъв начин не може да бъде възбудено. Затова наследниците на Императора с право предявяват навремето претенцията да им се върне прословутата колекция.
Странното е, че основният аргумент на лицата, иззели преди години антиките на Демирев, е "за да не продължат екзекуциите заради имането в рода Желязкови".
Георги Георгиев пък, който е от Нова Загора, бе предаден на съд за убийството. Той бе
обвинен за причинената смърт,
кражба на 2000 германски марки, златни гривни, синджир, часовник със златен корпус и други вещи на обща стойност 3535 лв. Третото обвинение е, че притежавал без разрешение газов малокалибрен пистолет ИЖ със сменена цев, пригоден за боен.
Той е и известен сводник в Нова Загора. През 1985 година е бил арестуван за кражба. Името му се свързва с борчески групировки.
Под предлог, че ще закупува старинна монета, той се свързал с Императора. Отишъл до Мрамор с автомобил "Лада Самара", на който променил регистрацията. Влязъл в дома на Демирев и го застрелял. След това задигнал голямо количество антики и ги заровил в края на селото.
След залавянето направил самопризнания и показал на полицаите къде е скрил ценностите. Твърди се, че откритото имане било на стойност половин милион долара.