Тристранката одобри наредбата за прехвърляне на осигурителните вноски. Припомняме, че кабинетът прие наредбата, която урежда движението на средствата за втора пенсия в посока към НОИ. Без нотариална заверка ще има много злоупотреби с партидите на хората, смята депутатът Настимир Ананиев и се обявява твърдо против местенето на втората пенсия само срещу заявление.
Не може да има два различни начина за местене на вноските: когато е за НОИ - без заверка, а когато е за друг частен фонд - със заверка, подчерта Настимир Ананиев. Така вноски може да бъдат прехвърлени в НОИ, без вложителите да разберат. Има и над 1 милион българи, които са в чужбина, с партиди във фондовете тук и ако някой ги прехвърли в НОИ, ще минат години, преди хората да разберат, аргументира се той.
Това е чисто технически документ, но с него се регламентират промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО), с който на хората се дава свободата на избор къде да влагат парите си за пенсия, посочи финансовият министър Горанов. По сега действащата наредба заявленията за излизането от фонда и преминаването към Държавното обществено осигуряване (ДОО) ще става в НАП.
Според министъра с промените в Кодекса за социално осигуряване и с приемането на наредбата няма опасност за дейността на пенсионните фондове - те управляват добре и много консервативно парите на хората.
Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов пък изтъкна, че наредбата ще сложи ред в системата за пенсионно осигуряване. По думите му, досега системата е била непазарна, със задължителни големи такси, срещу които хората не получават услуги.
Универсалните пенсионни фондове съществуват повече от 15 г. с отворен вход и запушен изход. Това на някои в този бизнес страхотно им харесва. Те са създадени, за да плащат пенсии. Когато се отвори изход на тези пари, би трябвало да са подготвени и да се справят, надигна глас Манолов, който всичките тези 15 години си мълча. Той допълни, че ако се стигне до фалит на пенсионен фонд, това би било единствено по вина на хората, които оперират с тези средства.
Истината е, че с промените вторият стълб на пенсионната система се противопоставя на първия (ДОО), вместо да го надгражда. В Наредбата остават текстове, които пораждат съмнение, че движението на партидите на осигурените лица от универсален пенсионен фонд в ДОО и обратно не е равнопоставено, а изборът на хората не е достатъчно информиран.
Все още няма коментари