Две мерки за намаляване на административната тежест за гражданите при вадене на документи за самоличност предвиждат промени в Закона за българските лични документи, внесени от депутати от ПП-ДБ в Народното събрание.
Едната предвижда, ако човек вече има издаден личен документ, да може да се идентифицира с него за издаване на последващ такъв, вместо да носи акт за раждане, дори личната му карта или паспортът да са с изтекъл срок на валидност. Пример за такава ситуация е подновяването на паспорта на дете, на което предишният е изтекъл. Този документ, въпреки че е с изтекъл срок, дава по-висока гаранция за самоличността на човек от акта за раждане заради снимката и защитните елементи, смятат депутатите, вносители на промените.
Втората промяна предвижда да се ограничат органите, приемащи заявления за нови документи, да изискват копия от акта за раждане. Тази практика създава проблеми заради липсата на копирни устройства в местата за вадене на лични документи, пише в мотивите към законопроекта. Освен това с промените се предлага в МВР да не се съхраняват данни за пръстовите отпечатъци на хората, които те са дали, когато са си вадили лични документи. Това ще става само ако те изрично са заявили, че искат отпечатъците им да се съхраняват, за да могат в срок до 59 месеца от снемането им онлайн да заявят издаването на нов личен документ. С промените се предлага още да отпаднат безсрочните лични карти. На лица от 14- до 18-годишна възраст срокът на валидност да е 4 години, а на лица от 18- до 58-годишна възраст – 10 години.
Все още няма коментари