Западнонилската треска дойде в България. Затова при сериозни грипоподобни състояния не бива да се изключва тестването и за тази инфекция, съветват здравните власти у нас. Проверка на „Телеграф“ показа, че тестът за западнонилска треска струва близо 60 лева в частни лаборатории. Срещу тази сума чрез венозната кръв на болния се търсят антитела за настояща или прекарана инфекция.
Първите местни случаи на инфекцията бяха регистрирани през август. Двама от тримата заразени починаха. Това накара здравните власти да вземат спешни мерки и да организират извънредно пръскане срещу комари.
През август и септември западнонилската треска бележи своя пик. Заразяването става чрез ухапване от вид комари, които са разпространени в България. Резервоар на инфекцията са птиците, т. е. този вирус има разпространение навсякъде. Обикновено преминава безсимптомно, но в около 1/5 от заразените може да доведе до менингит – възпаление на мозъчните обвивки, и енцефалит – възпаление на мозъчната тъкан, отбелязва д-р Аспарух Илиев – ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария. Сред тези хора смъртността е около 10%. Предпазването е чрез избягване на комари и ухапване.
Симптомите на заболяването са гадене и повръщане, главоболие, разстройство, увеличени лимфни възли, болки по ставите, температура и обрив. Сами по себе си те могат да са симптоми и на много други болести.
„Малко вероятно е случаите на западнонилска треска да се увеличават. Сезонът на комарите е към своя край. Върховият сезон на това заболяване е от август докъм края на септември“, отбеляза пък главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Все още няма коментари