Всеки втори пациент с болно сърце умира до 5 години след диагностицирането му. Сърдечносъдовите заболявания остават водещата причина за по-голяма част от смъртните случаи по света и в България.
Сърдечната недостатъчност заема водещо място в общата смъртност от сърдечносъдови заболявания. Тя представлява сериозно хронично заболяване, при което сърцето не може да изтласква достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на тялото. Сред най-често срещаните причини за сърдечна недостатъчност в Европа са коронарна болест на сърцето, инфаркт на миокарда, вродени сърдечни дефекти, увреждане на сърдечните клапи, предсърдно мъждене. Един от четирима пациенти със сърдечна недостатъчност умира до 1 година, а всеки втори – до 5 години след поставяне на диагнозата.
„В България няма публикувани данни от цялостен национален регистър на болните със сърдечна недостатъчност. Смятаме, че над 140 хиляди са пациентите, които живеят със сърдечна недостатъчност, а над 20 хиляди са смъртните случаи от това заболяване годишно, което представлява около 18% от всички смъртни случаи“, заявяват кардиолозите. Сърдечната недостатъчност е най-честата причина за хоспитализация при пациентите нaд 65 г. възраст. Хоспитализациите са един от най-силните предиктори за смъртност и огромен икономически разход за здравната система.
При жените сърдечносъдовите заболявания се развиват в по-напреднала възраст в сравнение с мъжете, със 7-8 години по-късно. За сметка на това обаче към 65-годишна възраст не само показателите между половете се изравняват, но и рисковете стават по-високи при жените. Те имат по-малко шансове да преживеят сърдечен пристъп или инфаркт, отколкото мъжете. Причините не са известни. До някаква степен това може да се обясни с по-малкия размер на сърцето и повишената чувствителност на кръвоносните съдове.
Едно е ясно – сърдечносъдовите заболявания трябва да се предотвратяват, което е много по-възможно, отколкото да се лекуват. Факторите, които водят до развитие на сърдечносъдови заболявания и при двата пола, са: тютюнопушене, хипертония, високо ниво на холестерол, семейна анамнеза и възраст. Анализирайки начина си на живот, семейната история на заболяванията и общото здравословно състояние, може да добием представа за потенциалния риск от сърдечносъдово заболяване. В случай че оценката е повишена, е добре съвместно с лекаря да се състави профилактичен план, който изключва всички вредни навици от ежедневието ни.
Шокираща статистика: 50% от хората с болно сърце умират до 5 г.
При жените опасността от инфаркт или пристъп е по-ниска
0 коментара
Все още няма коментари