Колбасите, включително и голяма част от луканката, у нас се произвеждат основно от вносно месо.
„Към момента около 70% от потребяваното месо е вносно, а само 30% се произвежда на наша територия. Всичкото българско месо отива за прясна консумация, а не за преработка и колбаси. Държавите, от които купуваме, са основно европейски – Германия, Великобритания и Испания. Преди появата на Африканската чума по свинете (АЧС) около 50% от производството на свинското, консумирано у нас, се осъществяваше в България“, каза Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите.
По думите му пандемията от АЧС повлия и на цените – в началото те спаднаха, но това е естествен ход при появата на заболяване. Според бизнесмена цените се диктуват от това какво се случва в Германия. Освен това повечето хора у нас са били принудени да намалят броя на животните си с цел минимизиране на риска. „След това, когато АЧС настъпи в Китай и Централна Европа, се получи обратен ефект и цените скочиха. Половината популация на прасетата в Китай бе избита, заради което започна масов експорт от цял свят на свине и месо за най-многолюдната страна. След като чумата стигна до Германия, немците не можеха да изнасят за Китай, а имат свръхпроизводство и наличните количества трябваше да се реализират в рамките на Европейския съюз, което доведе до наводняване на пазара, предизвиквайки нов спад на цените“, допълни Михайлов.
Според европейската статистика през изминалата година в България са заклани около 27% по-малко живи животни, а популацията се е намалила с близо 25% в индустриалното производство, което връща бранша с няколко години назад.
Все още няма коментари