Плевен е на воден режим. Без вода заради остарялата водопреносна мрежа остават над 80 000 души в областния град и още 19 населени места. Властите искат помощ от държавата. Плевенчани разказват, че на места има вода за по 3 часа на ден, което не стига за нуждите им. В болници и детски градини също положението е критично и хората са в безизходица.
„Събрали сме се да се молим за вода. Това е срамота в XXI век в Европа“, каза многодетен баща, който чака трето дете и не знае как ще го гледа в условията на воден режим.
Държавната власт в лицето на областния управител каза преди дни, че ще търси спешна помощ от правителството.
„Основният проблем е, че с липсата на този воден цикъл имаме 70% загуби от водопреносната мрежа на града. Проблемът е, че вече язовирите също нямат достатъчни количества. Ако пуснем водата без режим, означава да стигнем до критични нива и да я пускаме по два часа на ден. Положението е критично, тъй като се нарушава водоподаването на детските заведения, на болничните и на диализните центрове, и ако ние стигнем до два часа на ден подаване на вода, съществува риск да се развият епидемии. В кратки срокове се предвижда подмяната на тръбите, които оросяват кладенците на Биволаре и Крушовица, вървят поръчки и възлагания в началото на годината да се стартира оросяването на тези кладенци“, заяви д-р Валентин Христов, кмет на Плевен.
„Недостигът, който има на вода, е от порядъка на 150 до 200 литра в секунда, тъй като знаете, че в различните дни и часове ползването е различно. В основния ни водоизточник Черни Осъм много се менят количествата заради засушаването. Най- трайното решение е направата на язовир „Черни Осъм“ и подмяната на тръбопровода. Тръбопровод има, но с изтекла експлоатация и не се знае кога може да аварира“, каза инж. Климент Тодоров – управител на ВиК-Плевен ЕООД.