Невероятно кървав рекет се вихри в страната. Близки на починали донори, чиито органи са спасили живота на не е един българин, търсят под дърво и камък начин да се свържат с роднините им. Те дори наемат частни детективи за да открият по-бързо следите им. България е малка страна, с още скромни традиции в трансплантирането на органи. И в повечето случаи търсените координати биват намирани. Тогава започва луд рекет върху семействата на спасените с подарения орган пациенти.
Става дума за присадени от трупни дарители бъбреци, бял дроб, сърце и черен дроб.
„Отчаяна съм! – писа читателката на „Ретро” Христина В. от град в Северна България. Преди две години в Александровска болница успешно са трансплантирали бъбрек на сина й от трупен донор – младеж, загинал в трагична катастрофа. 28-годишният син на Христина тогава бил на хемодиализа и в отчайващо състояние, според докторите - в края на живота си. Сега вече се чувства добре. Работи, радва се на малкото си дете. Но близките на донора на бъбрека, които са постъпили благородно, като са се съгласили той да бъде присаден на непознат нуждаещ се, са се добрали до адреса на Христина. Те искат жената, която работи като телефонистка с мизерна заплата, незабавно да им плати 100 000 лв. за дарения преди две години от техния син бъбрек. Заканите им са, че иначе ще пострада цялото семейство на Христина, но най-напред - синът й с присадения орган.
Петър С. от Пловдив пък е с присаден черен дроб, също от трупен донор. Вече 3 години са минали от успешната трансплантация, направена в болница „Лозенец”. Но от близо месец телефонът му не спира да звъни. Търсят го денем и нощем непознати гласове, които искат той или родителите му да си оправи сметките с тях. Защото били брат и сестра на починалия донор, чиито черен дроб е спасил живота на Петър. И за това трябва да им се заплати 40 000 евро.Според българските закони това е абсолютно недопустимо.
При доказване на мозъчна смърт на пациент в реанимация – това се прави от строга комисия!, лекарите се свързват с близките на починалия и им предлагат да дарят органите му за трансплантации. Ако те се съгласят, в рамките на няколко часа бъбреците, черният му дроб, белите дробове, по възможност и сърцето – буквално „излитат” със специални реаномобили към трансплатационните центрове в големите столични клиники. Организацията на тази изключително хуманна и професионална дейност у нас вече е желязна. Би трябвало и дисциплината около законната тайна на донорството да е същата, но очевидно тя не е. Според запознати случаите на рекет над близките на трансплантираните пациенти нито са един, нито два. Те са много, но
хората мълчат от страх да не би отмъщението на „дарителите” да се стовари върху едва закрепилия живота си член на семейството.
В интерес на истината се срещат и обратните случаи. Много пациенти пък с присадени органи трескаво търсят чрез форуми в интернет близките на починалия, които благородно са се съгласили да бъде спасен с органите му техния живот. Те искат на всяка цена да разберат кой е биологичният им спасител. И в немалко случаи го намират. Например, 30-годишният Юсеин Х. благодари лично на майката на 17-годишен младеж, чието сърце му беше присадено. „Прекланям се пред паметта на вашето момче и пред вашето велико благородство”, каза Юсеин на откриването на Европейската седмица по донорство в България и поднесе на изстрадалата жена голям букет цветя.
Още един случай – Теодор Свиленов. На 2 октомври м.г. и неговият живот се преобръща. Телефонът в дома му звъни през нощта. Съобщават му, че има т.нар. „донорска ситуация”. 23- годишният тогава Теодор от две години чака за трансплантация на бъбрек. От тогава е силно вярващ.
Неотдавна беше създадена организация на майки, които дирят спасени с органите на децата им. Жените правят това чрез социалните мрежи в интернет, съобщи шефката на Агенцията по трансплантации д-р Мариана Симеонова. Те до болка мечтаят поне веднъж да погледнат човека, в чието тяло тупти или сърцето на детето им, или работи неговият бъбрек, неговият черен дроб. Д-р Симеонова призна ,че десетки се обаждат всеки месец в агенцията да потърсят контакт с близките на своя донор. Но се спазва забраната да не се дават каквито и да координати.Защото това е нож с две остриета.
Ръководството на агенцията, съвместно с МЗ и парламентарната Комисия по здравеопазване е представило предложения за законодателни изменения. Т.е. за законово уреждане на възможността трансплантираният и близките му да могат да научат имената на близките на починалия донор. За да се срещнат с тях и да изразят благодарността си. Но обратният вариант – близките на починалия да търсят трансплантирания, засега всичко около него ще се пази в пълна анонимност. Една от причините е развихрилият се рекет от страна на семействата на починалите донори на органи. В момента
24 души чакат някой да им подари сърце,
938 души – бъбрек за присаждане, 43 – черен дроб, 15 бял дроб и 8 на панкреас. Но органите от трупни донори са нищожно малко в сравнение с нуждите – тази година са ползвани едва 15 трупа и са направени 30 успешни присаждания на бъбрек от тях. За голяма жалост повечето от чакащите за животоспасяващата операция си отиват от този свят преди да се намери орган за тях.
Макар ,че търговията с човешки органи навсякъде е забранена , вече и в Пакистан, цените им в света през тази година скочиха неимоверно.
„В момента 56 000 души в Европа очакват трансплантация на орган или тъкан и това е единственият им шанс за живот” – каза проф. Генчо Начев, шеф на болница „Св. Екатерина”.
Най-черният ценоразпис в света
Ценоразписът на човешки органи е повече от шокиращ. По последни данни , ако тялото ви е здраво и сте решили да поставите край на живота си като го дарите – близките ви могат да получат за него 5 млн. долара. Най-скъпо върви сърцето – 250 000 долара, като то може да се вземе само от починал или жертва на отвличане. 58 200 долара струва един бял дроб. Бъбреците вървят по 20 000 единият, двойно по- скъпи са в Китай. А в Израел положението е почти космическо – искат по 160 000 долара за бъбрек. Роговиците се харчат за скромните 4000 долара на парче, а цената на човешка очна ябълка е 5000 долара. Стоп! Тези пари обаче далеч не отиват в донорите и близките им – има много хора по веригата за доставки, които трябва да хранят семействата си.
Все още няма коментари