Често самоубийствените прояви се извършват от психично здрави хора. Това каза Петя Събева, председател на Сдружение на младите психолози в България – Варна, цитирана от Фокус.
По думите й, когато дадена личност бъде поразена от тежка и неочаквана психотравма, която организмът не може да отработи на съзнателно ниво, много често се стига до фатален край.
„В случаите, в които човек изпадне в емоционална дупка и започне да вини собственото си същество за някакво деяние, той се изолира и страда в затворен в себе си. При тези ситуации обществото не реагира, защото околните не са потърпевши, а депресираният човек е опасен за себе си. Този вид разстройство, дължащо се дълбоко винително чувство е насочено единствено към страдащия”, уточни експертът.
Петя Събева обясни, че причините за суицидните намерения могат да бъдат най-различни, но са строго индивидуални за всеки един вътрешно терзаещ се човек, тъй като прагът на емоционална търпимост и асимилация на травмиращите събития или периодично натрупан стрес варират при различните индивиди.
„Подложените на силно стресогенен фактор трябва да се отворят за близките си, относно проблемите, които ги натоварват и да потърсят специализирана помощ, защото при тежка депресия е наложително да се работи в комбинация с психолог и психиатър, защото хормоналния дисбаланс е твърде силен и се нуждае от медикаментозен лост, с който да се бланасира и съответно пострадалия да бъде изведен от депресивното състояние”, съветва психологът.
Все още няма коментари