Ако мъжете ни признават само един месец от годината за женски и го наричат Баба Марта, то поровим ли се в паметта на историята, ще открием множество славни времена, в които жената не само е доминирала, но е управлявала и ръководела цели общества и държави.
Някога в древни времена по света имало общества, при които жените командвали в семейството, а децата носели името на майката. Появата на семейството променило нещата. Тогава жената загубила независимостта си, а създаденият патриархат дал на мъжа абсолютната власт да бъде едновременно единствен законодател, съдия и жрец. Жените, децата и робитe нямали никакви права. Бракът бил покупка.
При смърт на мъжа вдовиците преминавали под властта на най-големия от братята му
След време семействата се групирали в родове, племена, държави. В Далечния изток имало служител, отговарящ за женитбите, който събирал на площада при първото пролетно равноденствие всички мъже, навършили 30, и всички неомъжени жени до 20 г. На онзи, който не се задомявал, били налагани строги наказания. Не била за завиждане съдбата на жените в Антична Гърция. В градовете всички обществени дела се разисквали на площада. Ролята на жената била да се грижи за семейството, децата и за съпруга си, рядко напускала дома си, а що се касае до образованието й, то се свеждало до това да умее да пее и танцува и да участва в религиозни празници. Римлянките излизали повече от дома си, но винаги придружавани от прислуга или други лица, покрити с було, обичай, запазил се до епохата на Август. Основното женско занимание било да предат вълна и сами да приготвят своето облекло, това на децата, на мъжете и на робите си. Ако встъпи в брак, жената ставала абсолютна господарка в дома на съпруга си, ако останела вдовица, наследявала имуществото му. Жените в Галия били напълно под мъжката власт.
Съпругът имал право да разполага с живота й,
но за да се раздели с нея, той не я убивал, а я изпъждал. Едва рицарските времена дали дължимата почит на жената. Тя била царица на турнирите, признавало й се правото да притежава феодално имение. Но минела ли под венчило, за неин абсолютен настойник, разполагащ с всичко, което притежава, ставал нейният съпруг. Когато едно момиче се женело, то трябвало, според старо френско право, да се откаже от своята част върху наследството.
Революцията от 1789 г. премахнала това неравенство
Но минават десетилетия и през 1792 г. французите се сдобиват с първата си аптекарка. През 1861 г. една 36-годишна учителка, Жюлиет Дюбие, става първата жена бакалавър, а първата жена лекар защитава доктората си през 1870 г. Първата французойка адвокат се записва в адвокатската колегия през 1900 г., през 1931-ва първата ветеринарна лекарка завършва училището “Арлхор”, през 1932 г. французойка става съветничка при посолството. През 1948 г. три французойки поемат постове, считани дотогава за чисто мъжки - полски пазач, нотариус и съдебен пристав. През 1967 г. французойка става пилот на пътнически самолет, а на следващата е начело на факултета в Брест и става първата жена декан. Но право да гласуват французойките получават едва през 1944 г.
Ако се съди по ограничения брой жени сенатори, депутати или членове на общински съвети в наше време, то става ясно, че жените има още да се борят за равноправие!
Дона АЛЕКСАНДРОВА
Осми март - от амазонките до първата жена сенатор
0 коментара
Цветята се харчат като топъл хляб за 8 март.
Все още няма коментари