Здравейте. Баща ми почина през септември месец. Беше теглил заем, на който аз съм поръчител, няма да питам дали трябва аз да го връщам, защото знам, че трябва. Въпросът ми е друг - има застраховка “Живот” (или си мислехме, че има, защото се оказа, че сме пропуснали вноската, за което се съмняваме). Баща ми беше пенсионер с голяма пенсия, на всяко 7-о число пенсията му се превеждаше от НОИ, казаха, че автоматично се превежда, независимо кой ден от седмицата е, на 7-о число е и платежното за застраховката. И ето къде е проблемът. На 07.09.2015 г. няма достатъчно пари в сметката му, за да си изтеглят, за което се съмняваме. На 22.10.2015 г. сме получили предизвестие за плащане по разпоредбите на Групама, застраховката се прекратява 1 месец след получаване на известието, а застраховката е прекратена още на 7.09.2015. От банката не ни дават да видим движението по неговата сметка за този период. Първо служителката е казала, че може, а следобед, когато майка ми е отишла за разпечатката, е казала, че нямаме право на това... Ние като наследници и аз като човека, който ще връща заема, нямам ли право да видя дали е имало, или не пари, или защото банките и ГРУПАМА са свързани и гледат да измамят хората... Надявам се на отговор.
Ася ГЕОРГИВА, Ловеч
Г-жо Георгиева, разбира се, че наследниците имат пълното право да се запознаят с активите и пасивите на починалия в банката. За това обаче има едно условие и то е, че те трябва да се докажат като такива. Правото наследниците да получат информация за авоарите и задълженията на починалия се удостоверява чрез представяне на копие от смъртен акт и удостоверение за наследници, издадено от общината, в която се подава молба-декларация. Към тази молба се прилага задължително препис от акта за смърт.
В същото време необходимо условие, за да бъдат заплатени сумите по застраховката, е покритите рискове да съответстват. Също така задължително към датата, на която е настъпило събитието (смъртта), трябва застраховката да е била валидна, или с платена застрахователна премия по нея.
Това, което бихме могли да ви посъветваме, в случай че сте убедени, че е извършено нарушение на правата ви в качеството си на наследници, е да подадете жалба до застрахователната компания. В случай че отговорът не ви удовлетворява, обърнете се към услугите на адвокат.
Изискване в Кодекса за застраховане при застраховките, сключени в полза на кредитор, е, че “Кредиторът е длъжен да уведоми длъжника за промени, действия, бездействия или други обстоятелства, които могат да имат за последица прекратяване на договора, намаляване размера на застрахователното обезщетение или сума или по друг начин могат да засегнат интересите на длъжника”.
Всъщност през последните няколко години зачестяват случаите, в които се среща некоректно отношение към наследници, които са обременени да заплащат задължение на починалия, въпреки че той е сключил застраховка “Живот”. В тези случаи принуждават наследниците да заплащат сумите към банката, която от своя страна не търси полагащата се сума по застраховката. Най-логичната причина за това е, че често банката и застрахователната компания принадлежат към една и съща група и са свързани лица.
Все още няма коментари