Вече всички знаят, че старозагорското село Хрищени е райско място за райските ябълки. Затова тук в началото на всяка зима, когато плодовете на райското дърво са напълно узрели, става и страхотен празник. Площадът е изпълнен с гости от близо и далеч, млади и възрастни се радват на богатата реколта през тази година от ябълки и грозде, звучат народни песни, вият се кръшни хора.
Почти във всяка къща на село Хрищени има по 1-2 дървета, които са обилно отрупани с райски ябълки, казва кметицата Радка Желева и допълва, че дръвчетата, които са засадили на първия празник, тази година са дали плод.
Едно от най-дълголетните дървета се намира в двора на Веска и Неделчо Иванови, които са от 50 години семейство. Дървото, което краси къщата им, е на повече от 35 г., а тази есен повече от всякога бе отрупано с плодове. Над 400 кг ябълки е набрал стопанинът Неделчо Иванов и се чуди какво да ги прави.
Вари ракия от тях, приготвят сладко и желе и пак остават
Раздава и подарява на всички, които влизат в дома му. 75-годишният жител на село Хрищени е от тези, които не продават райските си ябълки, а ги подарява, дори дарява част от реколтата си и за празничната изложба на кметството. Без много грижи дървото им се отблагодарява двойно и тройно. Не го пръскат с препарати за растителна защита, не го подрязват, а само го поливат обилно в горещите месеци. Бай Неделчо вече се специализирал в производството на ракия от райски ябълки, а съпругата му Веска в направата на мармалад. В началото на декември нареждат плодовете старателно в щайги и така ги съхраняват през цялата зима.
Първите 16 дръвчета донесъл местният свещеник Николай
през 30-те години на миналия век. Той бил голям приятел с главния овощар на Борис III. Една част засадил в двора на църквата, а друга раздал из селото и така се започнало размножаването по къщите. Хълмистият релеф и близостта до Средна гора се оказали превъзходни за развитието на дърветата. Днес в селото виреят 5-6 вида и сорта райски ябълки, но най-предпочитани са тези, които веднага могат да се консумират, а не трябва да се изчакват да узреят седмици след обирането.
Гръцкото название на плода райска ябълка е “диоспирос”, което означава “божествена храна”. Тя е пребогата на витамини и минерали, най-вече с витамин С и провитамин А. Тръпчивият плод е много полезен за профилактика на сърдечносъдови заболявания. Освен това вече е доказано, че забавя отслабването на зрението и стареенето на кожата.
Над 40 души се включиха в кулинарната изложба за празника, каза организаторката Галя Динева. Най-интересни са били пръсканата халва, която се прави с малко продукти, но е трудна за изпълнение, хрищенската туршия и сладкишите от райска ябълка.
Божествена храна
Хрищени се прочу с ракия и мармалад от райски ябълки
35-годишното дърво в двора на Веска и Неделчо Иванови ги дари с рекордните 400 кг плод
4 коментара
Веска и Неделчо Иванови. Снимка Николай ЧАПАНСКИ
Водосвет за празника. Снимка Николай ЧАПАНСКИ