Водната война между доспатските села Бръщен и Црънча, която води началото си от годините на зрелия соц, е напът да припламне отново със страшна сила. Въпреки че от няколко века живеят на два баира над реката и си виждат къщите с просто око, жителите на двете села никак не се долюбват. Преди 26 години така се скараха, че се наложи тогавашният вътрешен министър ген. Атанас Семерджиев да ги помирява с помощта на специалните части и армията, пише "Марица".
Ще започнем нова битка, ако още веднъж останем без вода, заканва се кметът на Црънча Юли Делибашев. В най-големите жеги миналата седмица доспатското село остана на сухо. Пет дни от чешмите не се отрони и капка. Хората в Црънча от години водят водна война със съседите си от Бръщен. Според Делибашев номерът им е скроен от служител на ВиК, който живее в Бръщен и отговаря за водоподаването в двете села. Обяснил на кмета, че е врътнал крана, защото в Црънча много поливали.
"Изворът има дебит да захрани цялата община. Лъжат, че водата не стига. Няма какво да се оправдава с поливането. Нашите хора си плащат това, което харчат. Този от ВиК прави номера по-скоро от ингеллък. От 9 години такова чудо не е имало", гневи се Делибашев. Той е категоричен, че ако отново се спре водата на селото, црънчанци ще излязат на бунт и ще отрежат тока на Бръщен. В Црънча има около 400 души през лятото, основно старци и малки деца. Останалите около 250 са на гурбет в чужбина. За една седмица всичко в градините изсъхна. Хората въртят километри, за да си налеят вода. Не могат да се изперат и изкъпят, сякаш са в средновековието, коментира Делибашев.
Между двете села има стара вражда за водата. През последните години живеели в мир, но миналата седмица напрежението отново ескалирало, след като чешмите в Црънча пресъхнали. Делибашев вини и ръководството на ВиК - Смолян, откъдето назначавали хора все от съседното село.
"За проблем с водоподаването на Црънча разбирам сега от вас, журналистите. Нито жалба, нито сигнал е подаван от селото до дружеството, че има такъв проблем, ще възложа обстойна проверка", заяви шефът на ВиК - Смолян, Мариан Николов.
Двете села са на няколко километра от границата с Гърция. Разположени са едно срещу друго на два хълма, а реката дели землищата им в ниското.
Црънча и Бръщен влязоха в световните новини в началото на демокрацията с истинска война. Първо Бръщенци събориха моста и оставиха за близо месец комшиите си откъснати от света. В резултат обсадените спретнаха партизанско движение. Въоръжени с брадви и лопати црънчанци стигнаха до стълбовете и прекъснаха 20-киловолтовия проводник към Бръщен. Така оставиха съседите си 16 дни без ток.
Хората в двете села зарязаха работата и реколтата. Бяха сформирани доброволчески наряди и постове, които наблюдавали подстъпите към двете села с цел да не се допусне умишлен палеж на къщите и стопанските сгради. "Тук дойде тогавашният зам.-областен управител на Пловдив Петко Петков, за да усмирява населението. Като видя за какви мащаби на омразата става въпрос, много се уплаши. След като разбра, че ще режем тока с ръце, човекът просто припадна", разказват възрастните хора в Црънча. Мъжете на селото затворили държавния чиновник в кметството заедно с жените и децата и тръгнали да отмъщават на комшиите. Не помогнали и пристигналите на място служители на полицията и прокуратурата. Те станали неми свидетели на вендетата.
Ябълката на раздора е общ водоизточник, изграден още по времето на социализма. Копали изкопите за тръбите заедно. Тогава двете села били към община Сатовча, а от партията не допускали разправии. Самият сондаж е на територията на Бръщен. Първоначално мъжете от двете села заедно работили по водопровода. Когато тръгнала водата обаче, дебитът първоначално се оказал едва 2-3 литра в секунда. Бръщенци се уплашили, че дебитът няма да стигне за двете села и започнали да зариват изкопа за тръбите, които трябвало да отведат водата към Црънча. Стигнало се до масов бой.
Заради "войната" на място дошъл тогавашният министъра на вътрешните работи, а по-късно и вицепрезидент на България Атанас Семерджиев. Изпратил го лично премиерът Андрей Луканов. Генералът кръжал с хеликоптер над размирния район. На място дошли барети и армейски части. Министърът поискал да се сформират групи за преговори от двете села. По време на свадата той облитал няколко пъти с военния хеликоптер района на действията, кацал ту в едното село, ту в другото, за да преговаря с протестиращото население за прекратяване на размириците. В крайна сметка сондажът се продухал и започнал да дава нормален дебит и споровете стихнали. По-късно в години на суша се стигнало до нови разправии. Напоследък всичко бе мирно, докато миналата седмица црънчанци пак останаха на сухо и заплашват с нова водна война.
Все още няма коментари