Алчността на банките у нас мина всички граници. На банка ДСК, примерно, от 1 април т.г. броим по 2,20 лв. месечно. За това, че ни пази спестяванията. Ама тя си ги върти в свой бизнес, ама те са само 5 лв. или 5000 лв., няма никакво значение. Безплатен обяд не се предвижда. В същото време ако някой поиска ипотечен кредит, за да си построи жилище, щедро рекламирана банкова услуга по медиите и билбордовете, ще брои едва ли не до края на живота си на същата банка лихва от порядъка на 18%. Подобна хищна лихва не е позната в нито една страна от ЕС, казаха финансови експерти.
Хората вече наричат банките „кръвопийци” заради това, че за всяко теглене на пари от собствената сметка, дори от банкомат на доверената банка, се брои 1 лев. За някои сумата може би не е голяма, но за един пенсионер, който получава по банков път парите си за старост и разчита само на 180-200 лева месечно, с които си купува лекарства, храна и плаща тока, това е една кофичка нискомаслено кисело мляко.
Да не говорим, че за превод на някаква сума, дори тя да е само 1 лев, таксата за „услугата” е от 7 до 10 лева. Но ако сумата е по-голяма, банките искат по 35 лева и нагоре.
„Безграничната крадливост на българските банки ме потресе”, пише читателка Маруся Веселинова от София. Тя от години ползва услугите на банка ДСК, чрез нея получава и заплатата си. Тъй като в дебитната й карта нарочно натрупала малко повече пари, решила да ги изтегли за ремонт вкъщи. Но изненадата й била голяма, когато за „услугата” да й дадат от личните спестявания й поискали такса от 36 лв. Маруся пита - защо банката ще взима тези пари? Не стига че ни й дава и стотинка лихва върху събираната сума в продължение на няколко години в личната й дебитна карта, ами я глобява, когато си поиска парите. Според нея светът не познава такъв грабеж.
Изчисленията на БНБ, направени преди седмица, показват, че от началото на годината банките у нас са печелели по 39 лева в секунда. Само през първите три месеца на тази година те са натрупали печалба от 305 млн. лв., или със 7 млн. лева повече от същия период на миналата година.
Те трупат печалби най-вече от такси, които си измислят сами и никоя институция в държавата не им държи сметка на това творчество. По всичко личи, че общият девиз на банките е „Клиентът – враг №1”.
Читателка на „Час Пик” писа, че й се налага да тегли пари от банкомат 4-5 пъти месечно. Защото веднъж крадци са обрали дома й, намиращ се на партера в столичен квартал. И жената не иска повече рискува, оставяйки цялата си пенсия вкъщи. Доскоро при теглене от собствено устройство на банката, което уж би трябвало да е безплатно, тя все пак удържаше допълнително по 20 или 40 стотинки. Сега вече удържа 1 лев. Мнозина се заблуждават, че ако си изтеглят пари от банковата сметка не от банкомата, а чрез чиновника на гише, няма да плащат тези пари. Само че вече не е така – измислени са и са влезли в сила куп нови такси, които – искаш, не искаш - трябва да платиш. Нищо че парите в сметката са си твои. Някои банки обявиха, че при теглене на суми от 1000 до 3000 лв. е въведена такса, т.нар. парична каса.
Най-големият източник на средства за крадливите банки обаче си остават мизерните лихви, които вече плащат на хората, спестяващи пари при тях. Не е тайна, че повечето от лихвите вече са далеч под 1% и клонят към нулата. Лихвите по депозитите и по кредитите на домакинствата продължават да падат и ще падат още. Докато при т.нар. потребителски заеми, които всички банки с голяма охота отпускат на домакинствата, оскъпяването е близо 10 на сто.
Банките ни отчетоха за миналата година най-високите печалби в Европа – близо 900 млн. лева годишна печалба
Това е пълна гавра с българския народ, който е най-беден на Стария континент. „Нашите банки просто използват законодателната уредба, изготвена в ущърб на всички българи”- каза адвокат Веска Волева, която е защитник №1 на всички, пострадали от тях. Тя напомни дори, че според банкера Левон Хампарцумян отново щели да се вдигат лихвите по кредитите.
Престъпен е и бизнесът с т.нар. бързи кредити. Там пък обирът продължава да е поголовен според адвокатката. Един обикновен потребител не е в състояние да прочете и разбере с подробности условията за заема, да се консултира и да си направи сметка. Защото договорът му се дава от служителя с думите – или подписваш, или край! Пред него се изправя една изпечена банкова система за измами. Тя е построена на такова високо ниво, че няма спасение от нея. Националният суверенитет е в ръцете на банките.