Преди да се засили към правото и политиката, Корнелия Нинова се увличала по историята и археологията и мечтаела за шеметна кариера на учен. Страстта й към древните култури се разпалила, докато била гимназистка в класическата гимназия в София.
Тогава от НГДЕК „Константин Кирил Философ” организирали ученическите обмени с различни държави и изпращали свои възпитаници на практически занятия и културен туризъм в почти цял свят. Един от първите сблъсъци на Нинова с археологията бил не къде да е, а в Гърция – страната с най-богата древна култура. Тя и съучениците й били изпратени на практика на остров Крит в края на 80-те години на миналия век по договор за културен обмен между нашата и гръцката страна. Лично Корнелия Нинова е участвала в разкопките на двореца Кносос на остров Крит, който се смята за най-големия археологически обект от времето на минойската цивилизация. Площта му е над 20 хил. кв. м и се смята, че е бил изграден около 2000 г. преди новата ера. Легендата гласи, че над мястото тегне прокоба, защото е било обитавано от прокълнато същество – Минотавъра, човек с глава на бик.
Нинова и съучениците й също дали своя дан за показването на древното критско културно наследство пред света, а разкопките продължили няколко десетилетия. Всъщност истинската си специализация по археология тя изкарва в Дания, където е изпратена с класа си в Катедралното училище в гр. Орхус – най-старото селище в Скандинавия, основано от викингите още през VIII век. И там Корнелия забива кирка и мотика край древни артефакти от епохата на неолита. До ден днешен Нинова се гордеела и с приноса си за разкопаването на мелнишките пирамиди, където също била пратена на археологическа бригада, докато учила в класическата гимназия.
След завършването й обаче се насочила към правото и се дипломирала като юрист в Софийския университет. По-близка в годините останала със съучениците си от НГДЕК, отколкото със състудентите си. Почти всяка година около 11 май – патронния празник на училището, целият клас се събира на другарска среща, като задължително в купоните участва и тяхната класна ръководителка Лилия Сушева, която им преподавала по български език и литература. Латинският обаче бил любимият предмет на Корнелия, която и до днес помни завидно много фрази от часовете в училище.
Вижте Корнелия Нинова като археолог (Снимка)
Шефката на БСП копаела прокълнат дворец в Гърция
2 коментара