В края на 19. век разходката из центъра на столицата в ранните вечерни часове започнали да наричат „движение”. С построяването на Двореца, Военния клуб, Народното събрание, БАН, легациите на Австро-Унгария и Италия се оформя първият европейски булевард в София.
Началото на „движението” по него поставят младшите офицерски чинове. Тези, които имат дами, правят по един тур от Двореца до Орлов мост, а на връщане отсядат в сладкарниците и ресторантите. Но тъй като все още не било прието почтените моми да се разхождат самостоятелно с ухажващите ги кавалери, те се придружават, макар и на дискретно разстояние, от родители и близки. Така в шествието се включват и цивилни граждани.
Офицерите, които нямат дами, също участват в „движението”. Това обаче не била обикновена разходка, защото там се създавали запознанствата. Обичаен прийом било офицерският кандидат или подпоручик да спре пред семейството, от което си е харесал девойка, да тракне с токовете на ботушите и като поздрави с поклон бащата, да помоли за неговото разрешение момичето да го придружи до Орлов мост. Вече в началото на 20. век в „движението” се включват подофицери, чиновници, студенти, гимназисти и дори работници.
По време на войните, та чак до края на 40-те години, тази традиция се прекъсва. Възражда се отново през 50-те години, и то в малките градчета.
Така в Берковица през 1953 г. група гимназисти спонтанно организират „движение” в градската градина, която е съседна на училището. Освен учениците се включват и младежи – работници и безработни. След 2 години градинката се оказва тясна и „движението” се пренася по централната улица. После този обичай можеше да се види и в по-големите градове. През 1961 г. бяхме на ученическа екскурзия и тогава се включвахме в такива „движения” в Плевен, Велико Търново, Русе и Силистра. В София традицията се възроди за малко през 1963 г. Но вместо „движение” по „Царя”, се преименува на „стъргало” по площад „Славейков”, който тогава беше без сергии.
С нарастването на София „движението” безвъзвратно изчезна.
Имало едно време
На „движението” край Двореца започваше всеки флирт
0 коментара
Моми софиянки от края на ХIХ в. и млади офицери от столичния гарнизон, седнали на халба бира, 1890 г.