Мъжете страдат по-често в жегите. Причината – те са с много къса коса, други са плешиви и най-вече не носят шапка. Те имат проблем и през студените месеци, отново по същата причина. Това каза общопрактикуващият лекар в поликлиниката в Божурище д-р Румяна Илиева. „Жените ходят с много коса, която се явява като шапка. В Англия проучване показа защо през зимния период има толкова инсулти при мъжете. От студа съдовете се свиват и кръвта тече по-трудно. През лятото съдовете пък се разширяват и стават кръвоизливи, особено ако човек има високо кръвно“, каза медикът, който е давал дежурства и в спешен кабинет. По думите ѝ мъжете са по-рискови, което произтича от хормоните, тестостерона и факта, че ходят по улиците, без да се предпазват от лъчите на слънцето. „Съветвам всички да носят шапка, която е бариера срещу слънцето“, апелира д-р Илиева и добави, че доста имат проблем с високо кръвно, но не пият хапчета. „Малко повече стрес, хормони на стреса, повече сол в храната, липса на движение, наднормено тегло, липса на шапка и така рискът от инцидент става много висок“, посочи тя.
Общопрактикуващият лекар посочи какви са разликите между слънчевия удар и слънчасването. „Разликата е в продължителността и силата на болката“, каза тя и подчерта, че при слънчасване човек има нужда да се наплиска с вода и след като поседи малко на сянка, му минава, докато при слънчевия удар са необходими между 24 и 48 часа за възстановяване. Тя уточни, че слънчевият удар е съпроводен с много силна болка, хората се чувстват замаяни до степен да изгубят съзнание, могат да повърнат, а може да получат и гърч. „Претоплен, мозъкът реагира по този начин. Това е прагът на чувствителност. Някои при по-малка доза на натоварване или излагане на слънце са склонни да направят пристъп, други понасят повече“, коментира медикът.
Според д-р Илиева е добре при слънчев удар човек да стои на хладно и полутъмно, защото светлината, силният шум и вибрации дразнят. Също така да се лежи на по-висока възглавница и да се приемат много течности, като в този случай може да се пие айрян, защото е важно да се възстанови водно-солевият баланс на тялото.
Тя обясни, че при слънчев удар човек трябва да бъде поставен в странично стабилно положение, може да му се даде и кока-кола, чийто кофеин потиска центъра на повръщането и температурата и стимулира дихателния и сърдечносъдовия център. Напитката е полезна и за хората, страдащи от мигрена, тъй като част от съдовете в мозъка са отпуснати и в тях се задържа бедна на кислород и захар кръв. „Вариантът е да се изпие нещо с кофеин, което стяга съдовете и застоялата кръв се сменя“, посочи тя.
По думите ѝ пиенето на много вода не означава, че ще се потим обилно. „Пиенето на ледени напитки е грешка, защото това засилва потенето. Правилното в случая е водата да бъде хладка, топла или със стайна температура“.
Жегата мъчи най-много мъжете
Вижте каква е разликата между слънчев удар и слънчасване
0 коментара

Все още няма коментари