Метеочувствителността е доста разпространен проблем, който безпокои почти 75% от населението. Освен това при различните хора тя се проявява различно – главоболие, световъртеж, сънливост. На промените на времето реагират и ставите, които започват да скърцат и да болят с настъпването на студове или нахлуването на влажен фронт. Някои хора получават тези симптоми часове преди промяната на времето.
Физиологичните причини за болките в ставите може да бъдат свързани с хронични възпалителни заболявания на опорно-двигателния апарат, износеност на ставите, нарушения в обмяната на веществата, отслабен имунитет, хиподинамия, травми и редица други причини.
Специалистите предполагат, че промените във влажността, температурата и атмосферното налягане действително може да предизвикат изостряне на остеоартрита и ревматоидния артрит. В същото време други изследвания сочат към психосоматична причина, а именно - лъжливата убеденост на хората, че проблемът им е свързан с природните условия.
Истинските причини за болевия синдром при смяната на времето все още не са установени окончателно. Според една от теориите този синдром възниква при понижаване на атмосферното налягане. Когато атмосферното налягане се понижава, се променя и налягането вътре в ставите. Така ставата започва да набъбва и да притиска околните тъкани и нерви, предизвиквайки болка.
При мрачно време влагата, която се съдържа във въздуха, прониква в порестите (заради травми или дистрофични процеси) структури, което води до отоци в нервните окончания. Ето защо болките при лошо време най-често спохождат възрастните хора, чиято костна система вече е претърпяла значителни дегенеративни промени.
Все още няма коментари