При бърза загуба на телесно тегло за кратко време се увеличава рискът от камъни в жлъчката, независимо дали слабеенето е заради диета, постене или дори операция за свиване (байпас) на стомаха, обясняват немски лекари. Особено застрашени са хората, които се разделят с килограмите по време на диета или постене, а после отново връщат старото тегло – т.нар. йо-йо ефект. Отговорни за това са различни фактори.
Черният дроб отделя повече холестерин в жлъчната течност, а това стимулира образуването на жлъчни камъни, тъй като холестеринът е основната им съставка. Освен това лигавицата на жлъчката произвежда повече слуз, която също е благоприятна за поява на камъни. Не на последно място се възпрепятства и изливането на съдържанието на жлъчния мехур. Образуването на жлъчни камъни, както и на усложненията, свързани с тях, могат да се предотвратят с помощта на медикаменти, съдържащи урсодеоксихолова киселина.
Дозировката е 500 мг на ден до стабилизиране на теглото. Тези, които са склонни към образуване на камъни в жлъчката, трябва внимателно да подбират менюто си. Лекарите предупреждават, че мазни и богати на холестерин ястия благоприятстват образуването на жлъчни камъни. Жените като цяло са по-склонни към образуване на жлъчни камъни. Виновни за това са женските полови хормони – естрогени. Рискови групи освен това са възрастните хора и диабетиците. Основният съвет за профилактиката на жлъчните камъни е да се яде нискокалорична храна.
Все още няма коментари