На базата на редица международни изследвания е доказано, че едни от първите най-ранни признаци за опасността от инсулт са именно част от отоневрологичните симптоми. Кои са те? Световъртежи и замайване от най-различен характер и степен, дори най-леките, шум в едното или двете уши с най-разнообразна характеристика, намаленият слух, нарушеното равновесие при стоене и при движение.
Истината е, че хората трябва да обръщат внимание на най-леките равновесни смущения - леко „случайно" залитане при движение, склонност да се отклоняват незабележимо наляво или надясно, спъване в тъмнина, при слизане от стълби и др., нарушена ориентация, често повишено изпотяване, бледност или зачервяване, гадене (понякога и повръщане), внезапно падане без загуба на съзнание и други.
Това са и основните признаци на преходното, или транзиторно, мозъчносъдово нарушение
Тези нарушения се наричат от някои автори леки инсулти, предизвикани от малки емболи, кръвни тромбози и други. Те могат да прераснат в следващата фаза - настъпват истинските инсулти в по-тежки форми. Същите симптоми или белези са характерни и за типично вестибуларните заболявания - с периферен, несъдов характер. Някои от тях характеризират и заболяванията на щитовидната жлеза. При вертебро-базиларната недостатъчност (ВБН) може да се проявят и признаци като нарушена чувствителност по едната половина на лицето или тялото (по-изразено за температура и болка), вкусови промени, нарушения в зрението, мравучкане по крайниците и тялото, даже до временна лека парализа на един и два крайника от едната страна на тялото. В някои случаи се наблюдават нарушения при движение на очите (хоризонтални, по-често вертикални - нагоре-надолу), повече или по-малко изразено залитане при стоене прав или при движение, тремор, нарушения на паметта. Понякога болните се оплакват, че не възприемат добре и предметите от околната среда - възприемат ги деформирани, променени.
Може да се получи така наречената корова слепота, която дори може да не се осъзнава от болния
Настъпват и по-изразени паметови разстройства. Затруднява се писането, четенето, затруднено се извършват определени действия, които лицето преди това е извършвало с лекота.
При увреда на кръвоносни съдови, хранещи малкия мозък, заболяването също протича с нарушено равновесие, затруднен говор, може да настъпи частична едностранна глухота (често ушните лекари търсят причината в ухото, а тя е в мозъка). В такива случаи, ако не се вземат бързи и ефикасни мерки, това може да е фатално за болния (тук също има оплаквания от световъртежи, гадене, а понякога и повръщане). Друго заболяване при по-възрастни хора, протичащо със световъртеж, е мозъчната атеросклероза с последваща съдова деменция. Оплакванията са и от понижено настроение (депресия), паметови разстройства, трудна ориентация и така нататък.
Тук е важно да се различи този вид световъртеж от другите видове вестибуларни преходни съдови анемии и т.н.
Това е задача на отоневролога. Откриването на разликите е изключително важно за лечението, т.е. за предотвратяване на по-тежки инсулти, вкл. смъртен изход.
Изразени световъртежи, придружени с гадене, повръщане, залитане, нарушен говор, могат да настъпят и при рязко извиване на главата (встрани и назад и т.н.) - при наличие на шийни шипове, дископатии, срастване и други. Важен признак при тези състояния е и главоболието с различен характер и продължителност, най-често в тилната област на главата.
Други важни болести, които дават характерната отоневрологична симптоматика, са хипертонията, анемиите, понякога ниското кръвно налягане, злоупотреба с алкохол, тютюнопушене и различни видове медикаменти, диабет, бъбречни заболявания, хипо- или хиперфункция на щитовидната жлеза (особено при жените) и много други ендокринни и съдови заболявания.
Отоневрологът има квалификацията да разграничи, да определи със съответните методи и опит дали се касае за периферно вестибуларно или ушно заболяване, или за сериозен мозъчносъдов проблем,
Който, ако не се лекува навреме, може да доведе до мозъчен инсулт с непоправими последици. Не е желателно да се чакат по-сериозни симптоми. За извършване на такива изследвания болните могат да се обръщат на следните телефони: 02/ 988-34-45; 0899-021-393; 0898-902-403. Само ранната и правилна диагноза, навременната консултация и с други специалисти, лабораторни и образни изследвания ще доведат до своевременно и адекватно лечение и избягване настъпването на по-леки или тежки инсулти, които водят до фатален изход или болният остава инвалидизиран за цял живот.
Ранната диагностика и лечение предоставят възможността за предотвратяване на усложнения.
Проф. д-р Николай БУМБАРОВ
Все още няма коментари