Рискът от сърдечни атаки се увеличава през зиматa. В студеното време смъртността от сърдечносъдови заболявания нараства поради това, че сърцето е принудено да работи под по-голямо напрежение и по-усилено, за да стопли тялото. Трябва му повече кислород. И когато има нарушение в кръвоснабдяването на сърцето от стесняване на кръвоносните съдове, тогава това може да стане фатално.
През зимата и кръвта се сгъстява поне с около 20%, което предизвика по-често образуване на тромби и затова сърдечните заболявания определено се влияят от студеното време. Установено е в редица изследвания, че рискът от сърдечни атаки се увеличава многократно поне два пъти при хипертониците тогава, когато температурите намаляват под 0 градуса и особено под -4 градуса.
През зимата има риск и от образуването на тромби в цялото тяло, но най-засегнати са артериите, особено коронарните артерии, т.е. артериите на сърцето.
Когато е много студено, хората със сърдечни заболявания не трябва да излизат от топли помещения. Трябва да се обличат много добре. Задължително е носенето на ръкавици, шапки, шалове”, препоръчват кардиолози.
При сърдечноболните студеният вятър е много опасен, защото той отнема външния слой топлина, който има тялото. По тази причина трябва да се слагат шалове и шапки.
Не се препоръчва, когато е студено, да се приема алкохол преди да се излезе от вкъщи. Не трябва при движение навън да се приемат топли напитки и да се пушат цигари, защото това води до свиване на кръвоносните съдове и риск от сърдечна атака.
Все още няма коментари