Известно е, че с възрастта хрущялната тъкан се променя и се образуват шипове, които притискат нервни окончания и причиняват болка. Това се случва толкова по-бързо, колкото по-големи натоварвания понасят т.нар. носещи стави - на гръбнака, на таза, коленете, петите.
Първоначално се прибягва до обезболяващи медикаменти. Изписват се препарати, които съдържат основните елементи на хрущялната тъкан. В ранния стадий добър ефект се постига чрез физиотерапия и балнеолечение. С мощно противовъзпалително и болкоуспокояващо действие се отличава лазертерапията, но трябва да започне навреме. При напредване на болестта се препоръчва лечение със специален уред - артроскоп. Той е подобен на миниатюрна телевизионна камера, снабдена със силна лампа, която с помощта на ярка светлина улавя болестните изменения. Те се виждат на монитор. По този начин хирурзите могат да оперират дълбоко във вътрешността на костната система, наблюдавайки действията си на екран.
Артроскопията позволява да се сменя става, а в други случаи - да се прави промиване на ставата, за да се овладее възпалението й. Понякога симптомите се облекчават, като се правят вътреставни инжекции, 2-3 пъти в годината. Така се въвеждат специални "смазващи" вещества, които заместват вътреставната течност. Помага и дълбоката рентгенова терапия, в рамките на 4 сеанса, през 2-3 дни по 1-2 минути. Този вид лечение е успешно при шипове на петата и на коленете. То се избягва, ако проблемите са в тазобедрената става или на гръбначния стълб заради риска от засягане на жизненоважни органи. Във всички етапи на заболяването на пациентите се препоръчва честа консумация на супи, в които са варени хрущяли от пилета или телета. Добре действат още целина, авокадо, соя, мляко и мед.
Все още няма коментари