Над 358 000 души ще имат право на помощ за отопление през сезон 2025-2026 г. Това са с малко над 18 хиляди души повече спрямо миналата година. Това коментира Виолета Иванова – зам.-директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ (ИССИО-КНСБ). Увеличението на хората, които ще имат достъп до социалната помощ, е заради вдигане на линията на бедност с 19,7 на сто до 764 лева.
През миналия отоплителен сезон (2024-2025) са подпомогнати 339 761 лица и семейства с общо 187 млн. лв. За тази година са предвидени 198 млн. лева, а на домакинство ще се падат по 606,71 лв. за петте месеца на целия зимен сезон, което е с 9,6% повече спрямо миналата година.
Повишаването на линията на бедност ще подобри социалната закрила за уязвимите групи, тъй като по-голям брой хора и семейства в нужда ще получават подкрепа от държавата. В резултат от нейното увеличение през 2026-а над 790 хиляди души с трайни увреждания ще получат по-висока финансова подкрепа. Повишаването на линията на бедност ще увеличи хората и семействата, които получават социални помощи.
София 22°
Видин 27°
Враца 26°
Русе 24°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари