Очите, подобно на всички останали органи в тялото, зависят от потока кръв, който ги захранва с кислород и други ценни вещества, за да функционират нормално. Те имат нерви, които изпращат сигнали към мозъка, за да визуализират даден образ.
Една от най-ценните тъкани в окото е ретината. Тя играе важна роля при изпращането на визуални сигнали към мозъка и съдържа множество малки и големи артерии и вени. Движението на кръвта от очите към сърцето и обратно е важно. А запушването на кръвоносните съдове в ретината със съсирек или тяхното стесняване може трайно да влоши зрението. Медицинският термин, описващ заболяването, е централна ретинална артериална оклузия.
Инфарктът на окото, както още се нарича това състояние, често води дори до слепота, ако не се вземат спешни мерки. Възможно е при спукването на артерия в ретината да се получи кръвоизлив и подуване. Човек внезапно губи зрението си. Обикновено той не усеща никаква болка и затова рядко се сеща да потърси спешна помощ. Повечето хора в подобна ситуация очакват състоянието им да отшуми от само себе си. Но според офталмолозите това е груба грешка. Диагнозата има няколко разновидности, в зависимост от засегнатия кръвоносен съд.
С най-висок риск от подобно заболяване са онези хора, които са застрашени от инфаркт на миокарда или мозъчен инсулт. Рисковите фактори са много сходни, твърдят офталмолозите. Те съветват всички, в чийто род има хора с атеросклероза, високи нива на холестерол, хипертония, диабет, глаукома, коронарна болест на сърцето, инфаркти и инсулти, да не подценяват проблема и да си запишат час за преглед при очен специалисти. Особено застрашени са мъжете над 60-годишна възраст. Симптомите в началото не са толкова добре изразени, тъй като човек не усеща болка. Въпреки това той трябва да следи за внезапна промяна в зрението си.
Внезапната загуба на зрение с едното око често е първият симптом за настъпило запушване в кръвоносен съд в ретината. Специалистите уточняват, че загубата на визия може да засегне цялото око или само част от него. Някои хора например изпитват загуба само на периферно зрение, а други се оплакват от петна в окото. Възможно е пациентът до има размазано или изкривено виждане. Видимите промени могат да започнат леко и почти неусетно. След това обаче, в рамките на няколко часа или няколко дни, зрението се изгубва напълно.
Пет златни правила
За да се поддържат здрави кръвоносни съдове и да се предотвратят уврежданията на очите, човек трябва да спазва 5 прости правила:
1. Добра физическа активност – лекарите препоръчват да се спортува поне по 2 часа и половина седмично.
2. Да се спазва диета, щадяща сърцето – в нея трябва да има повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и ненаситени мазнини.
3. Справяне с вредните навици – тютюнопушенето уврежда кръвоносните съдове, а оттам - и зрението.
4. Редовни профилактични прегледи – това ще подобри контрола на хроничните заболявания като диабет, хипертония и т.н., които увреждат зрението.
5. Носенето на качествени слънчеви очила – през летните месеци те щадят очите от вредното влияние на ултравиолетовите лъчи.
Ново 20!
Тръшва ни инфаркт на окото
Спира кръвообращението и причинява слепота, най-уязвими са мъжете над 60
0 коментара
Все още няма коментари