Виенето на свят най-често възниква в променливо време, когато рязко се сменят температурите, при влажност, при падане или покачване на кръвното или атмосферното налягане, а също и при появата на силен вятър. Това се случва най-вече през пролетта. Скоковете в налягането предизвикват световъртеж предимно при хипертониците и страдащите от атеросклероза. При тези заболявания силно се натоварват сърцето и кръвоносните съдове, захранващи главния мозък и вътрешното ухо (където се намира вестибуларният апарат). Когато нервните клетки попаднат в зоната на кислороден глад, те започват да работят поотделно и човек губи ориентация в пространството и трудно може да стои изправен и да запази равновесие.
Виенето на свят само по себе си не е диагноза, но е признак за поне двадесетина заболявания. Сред тях могат да са такива като мигрената, остеохондрозата (неправилно формиране на костното и хрущялно вещество), проблемите с вътрешното ухо, епилепсията, инсултът и някои ракови заболявания. Можете да стопирате това състояние с няколко прости правила. Седнете или по-добре легнете, за да не паднете от загубата на равновесие. Силният пристъп на виене на свят обикновено се съпровожда и със загуба на съзнание.
Ако изпитвате това за първи път, не изпадайте в паника. Чувството на страх, сърцебиене и гадене са неизбежни спътници на това състояние. Опитайте се да фиксирате своя поглед върху неподвижен предмет, но най-добре затворете очи и постойте така известно време.
Ако ви е паднало кръвното налягане, се доверете на изпитаната рецепта с изпиването на чаша айрян със сол.
Пролетта отключва световъртежи при хипертониците
0 коментара
Все още няма коментари