Немски експерти предупреждават пациентите с рак да не следват някои крайни диети, които рекламират, че туморът може да се умори с глад. При онкологичните заболявания и терапиите, с които организмът трябва да се справи, пациентът често е изтощен. Отслабва като тегло. Това се дължи както на самия тумор, така и на страничните ефекти от терапиите, особено на химио- и лъчетерапията.
В тази фаза обаче е особено важно пациентът да бъде подкрепен чрез подходящо хранене с достатъчно и добре балансирани въглехидрати, мазнини и протеини, както и витамини (възможно повече плодове, зеленчуци и салати). Мнението на експертите от Германското дружество по медицина на храненето е, че по време на онкологичната терапия целта трябва да е съхраняване на нормалното телесно тегло на пациентите. Това невинаги е толкова лесно. Химиотерапията често има странични ефекти като гадене, повръщане и възпаление на лигавицата в устата. Това допълнително затруднява храненето. Точно в този момент, когато се борят със страничните ефекти от терапията, много онкоболни решават да спазват някаква диета. Идеята е чрез храната да се върви към оздравяване.
Добре известна е кетогенната диета, която предвижда пълен отказ от захар и въглехидрати. Идеята е, че попадащите в тялото въглехидрати от хляба, зърнените култури и картофите се разграждат в тялото до глюкоза. А ракът се храни с глюкоза – това е установено с различни проучвания. Вярно е, че въглехидратите стават на глюкоза в организма. Грешно обаче е да се очакване, че отказът от такива продукти ще умори от глад рака. Туморът си взема каквото му е нужно, категорични са лекарите. Драстичното ограничаване на въглехидрати води до едностранчиво хранене и дефицити на важни хранителни вещества. До момента няма никакви практически доказателства за ползата от различните диети при рак, предупреждават експертите по хранене.
Все още няма коментари