Продължителната употреба на медикаменти за лечение на киселини – инхибитори на протонната помпа (ИПП), удвоява риска от развитие на рак на стомаха. Това става ясно от ново проучване на учени от Университетския колеж в Лондон под ръководството на Ян Уонг. Наистина първопричината е бактерията Helicobacter pylori, която повечето хора по света носят в себе си без особен риск за здравето. При един малък процент от хората обаче тя може да бъде стимул за развитието на рак на стомаха.
Досега се смяташе, че инхибиторите на протонната помпа след излекуване на инфекцията с антибиотици може да намалят вероятността от рак, но последното проучване от Лондон показва, че това не е така. Наистина медикаментите ИПП имат различни странични ефекти (например блокират усвояването на някои витамини В и могат да доведат до дефицит, по-чести инфекции), но все още не е ясно защо те повишават риска от онкологично заболяване.
Тези препарати са широко предписвани в практиката при пациенти с гастроезофагеален рефлукс и киселини.
Ще ги познаете по това, че в името си имат обикновено “празол”.
Колкото по-често се употребяват инхибитори на протонната помпа и колкото по-продължително е лечението с тях, толкова по-вероятно било да се развие онкологично заболяване. Всекидневната употреба на ИПП повишава риска от рак с 4,55 пъти, а ако тези лекарства се вземат повече от три години, рискът скача дори осем пъти.
Експертите подчертават, че проучването включва само наблюдение до момента, така че заключенията относно употребата на ИПП трябва да се правят с голяма предпазливост. Резултатите все пак будят известна тревога.
Все още няма коментари