От клиничната практика е известно, че заболеваемостта зависи от пола, възрастта, сезона. В този смисъл не само стомашно-чревните заболявания, като гастрит и язва, но и много други имат сезонност. Например през зимните месеци се наблюдават много повече инфаркти и инсулти. Това е лесно обяснимо със съдовите спазми. При стомашните болести при промяна на сезона настъпва обостряне. Не може да се каже с точност на какво се дължи това, но има различни фактори, които съдействат в тази посока.
Например през есента дневната светлина намалява, денят става по-кратък, променя се атмосферното налягане, понижава се температурата, наблюдава се известна промяна в храненето. Всичко това поставя по-високи изисквания към организма и в известен смисъл е стрес за него. Това предполага и хормонални промени. Може да доведе до повишаване на отделянето на гастрин и солно-киселата секреция. Така пациентите с гастрит или язва може да почувстват обостряне - засилване на болката, тежест след хранене, парене, киселини. Причина за състоянието може да е прекомерният прием на противовъзпалителни средства, които се вземат по различни поводи. Трябва да имате предвид, че през есента или зимата усложнения като кървяща язва и перфорация настъпват по-често, отколкото през лятото, казват лекарите.
През последните 15-20 години се наблюдава значително намаляване на язвената болест. Това се дължи на факта, че се знае причинителят. Гастритът обаче все още се среща значително често. На практика след 50-годишна възраст половината от хората страдат от него.
Все още няма коментари