През последните години наблюдаваме същински бум на всякакви хранителни добавки, билки, плодове, в това число и суперхрани. Много от тях звучат странно и екзотично, а вносителите и производителите им ни уверяват, че те би трябвало да са част от всекидневното ни меню, ако искаме да сме здрави и във форма. Можем ли обаче да намерим родни еквиваленти на тези продукти, при това на по-ниска цена?
Лимецът е първата българска суперхрана, която трябва да присъства във всеки дом. Хранителните му свойства са в пъти по-добри от тези на обикновената пшеница, като същевременно той е може би най-древният сорт жито. За разлика от всички култивирани култури лимецът, който се отглежда днес, е в своя първичен вид – такъв, какъвто са го познавали нашите предци. Заради здравината на растението при неговото отглеждане не се използват пестициди, а едно от неговите невероятни свойства е, че дори да расте в замърсена почва, той не поема от вредните вещества. Редовната му консумация повишава имунитета, намалява лошия холестерол, пречиства кръвта, бъбреците и черния дроб и подобрява зрението, нервната система и работата на мозъка.
Според специалисти българският пчелен прашец най-спокойно може да се определи като „една от най-силните храни“. Сред безценните му ползи за организма е и това, че той активира всички метаболитни процеси в организма, осигурява еластичността на кръвоносните съдове, извежда вредния холестерол от тялото, укрепва имунитета и др. Копривата може да бъде видяна в почти всеки селски двор или поляна. В състава ѝ влизат витамин C, витамин K, бета-каротин, калий, калций, силиций, желязо, серотонин, полифеноли и всички незаменими аминокиселини, които я правят суперхрана. Има данни, че копривата има противовъзпалително действие. Освен това тя може да намали нивата на кръвната захар, да понижи кръвното налягане, да помогне при анемични състояния и дори да бъде използвана като мощен антиоксидант. Лападът е още едно непретенциозно растение, което е познато с широкото си разпространение и голямата си устойчивост. Той е подходящ за готвене, а като суров може да бъде използван в салати и смутита. Съдържа много желязо, което го прави идеална добавка за хора, които страдат от анемия и пролетна умора. Лападът е източник на фибри, флавоноиди, целулоза, дъбилни вещества. Той няма никакви мазнини и съдържа много малко калории. Шипката пък е един от най-богатите на витамини плодове, които се срещат в България. За нея се знае, че понижава риска от хронични заболявания, както и че предотвратява появата на възпалителни процеси. Малко известен факт е, че тя съдържа около 60 пъти повече витамин C от портокала. Освен за понижаването на нивата на кръвната захар и оптимизирането на работата на бъбреците и отделителната система шипката може да бъде използвана и като съставка към козметични продукти.
Все още няма коментари