Стефка ПЕТРОВА, Горна Оряховица
Болестта на Паркинсон e хронично прогресивно заболяване на нервната система, в основата на което лежи недостатъчно изработване от мозъчните клетки на веществото допамин.
Заболяването обикновено се диагностицира едва когато между 50 и 80 процента от тези неврони вече не действат. За жалост, на този етап няма лечение, което да спира процеса. По принцип болестта на Паркинсон е нелечима. От нея страдат над 2 милиона души в света. Един на сто от хората над 65 г. страда от нея. В последните години обаче болестта видимо се “подмладява” и засяга все по-млади хора.
Какви са ранните симптоми на болестта?
Кратък тест, от който ще разберете дали и вас ви застрашава тази коварна болест: изпънете двете ръце напред, стиснете ги в юмрук и след това ги разтворете. Продължете да извършвате тези движения. Ако една от ръцете започне да ги прави по-бавно - значи ви застрашава болестта на Паркинсон.
Болестта се развива много бавно. Всичко може да започне с неопределена неловкост - например много болни в самото начало променят почерка си. Или се появява скованост в ръцете. Тя се проявява най-вече в това, че човек все по-трудно успява да закопчае копчетата на палтото или ризата си. Трудно му е да си завърже обувките, още по-трудно може да вдене конец в игла и прочее подобни ежедневни неща, на които отначало не обръща внимание. Въпреки че е засегнат самият център на мозъка, главата не боли. Просто в резултат на нарушената функция на клетките в черната субстанция намалява съдържанието на допамина. Това вещество всъщност е невромедиатор, който предава импулсите за осигуряване на нормалните движения. За лечението се използват лекарства, които запълват дефицита на допамин в мозъка.
При над 70 процента от болните статичният тремор (треперене) е първият клиничен белег
Обикновено започва едностранно, най-често от ръката. Характерно е, че той е ритмичен, изчезва при движение и по време на сън. Засилва се от емоционално напрежение. С времето може да обхване цялата ръка, крака, крайниците. Повишава се тонусът на различни мускулни групи, забавят се волевите движения, появяват се затруднение при започване и изпълнение на автоматизирани движения, “масковидно лице”, намалена е честотата на мигането, появяват се хипофония при говор, монотонна реч, загуба на нормалните жестове, затруднено самообслужване. Нарушава се артикулацията.
Много болни страдат от нарушен говор -
може да се стигне до неразбираема реч; гласът да изгуби интонацията си и да стане монотонен и тих. Оформя се “позата на просещ човек” - ръцете и краката постепенно се прегъват в ставите. И гърбът също се превива. Променя се походката - човекът сякаш не ходи, а влачи краката си. Трудно прави първата крачка, “убягва” му центърът на тежестта и той е принуден да го догонва. При опита си да спре да ходи болният “се изтласква” напред, а това води до загуба на равновесие. Понижава се обонянието, човекът често получава запек, нарушено уриниране; кожата и косата стават мазни, появява се склонност към понижено кръвно налягане. Могат да се забавят мисленето и вниманието, но интелектът и паметта на човека се запазват. С еволюцията на заболяването се стига до тежка двигателна инвалидизация. Има и ред странични неприятни усложнения, които най-добре да не изброяваме.
Напоследък стана ясно, че язвата на стомаха също може да предизвика заболяването
Учени доказаха, че една от разновидностите на стомашно-чревните бактерии - хеликобактер пилори, която предизвиква язва, разрушава не само стомаха, но и мозъка. Тя може също да доведе до болестта на Паркинсон и задължително трябва да се лекува.
Много е важно лечението да започне колкото може по-рано
Това ще позволи повече години да се запази професионалната и битовата си активност.
Лекарствената терапия е с широк спектър. Съществуват много препарати против болестта на Паркинсон, които въздействат на различни звена. Едни от тях запълват дефицита на допамин. Други не позволяват да загиват още мозъчни неврони. Разбирате, че лекуващият лекар е този, който ще подбере препаратите и дозата на техния прием.
Всички специалисти препоръчват на болните да се движат повече. Колкото повече се движи човек, толкова по-добре се чувства. Много е важна лечебната физкултура. През последните десетилетия за лечение на болестта на Паркинсон активно се използват неврохирургичните методи. С времето реакцията на организма към лекарствения препарат започва да отслабва. За да бъде нормализирана донякъде тази реакция, в мозъка се поставя специален стимулатор, благодарение на който симптомите на болестта отслабват.
Към факторите, намаляващи риска от това заболяване, колкото и странно да звучи, се причислява тютюнопушенето, защото никотинът взаимодейства с определени рецептори в мозъка, стимулиращи изработването на допамина. Кофеинът, съдържащ се в натуралното кафе, също оказва защитно действие на невроните, които изработват допамина.
10 съвета при пътуване на болен от Паркинсон
Ето някои препоръки за болните от Паркинсон при излизане навън и при пътуване:
♦ Болният човек трябва да пътува с компания.
♦ В портмонето му винаги трябва да има визитна картичка на лекаря, на “Бърза помощ”, списък на ползваните лекарства.
♦ Да носи със себе си документ, който потвърждава болестта на Паркинсон.
♦ Ако носи чанта в автобуса или във влака, нека тя е закачена на кръста му, за да се движи по-лесно.
♦ Нека си носи лека закуска и бутилка с вода, за да може да приема лекарствата си.
♦ Дрехите и обувките трябва да са свободни и комфортни.
♦ Стаята в хотела да бъде на първия етаж или близо до асансьора.
♦ Да си носи достатъчно количество лекарствени препарати, да стигнат за целия период на пътуване и почивка. Да не разчита да се снабди от друг град или държава.
♦ Преди да предприеме пътуване, да се консултира с лекаря какви лекарства да носи.
Все още няма коментари