Лятото е приятен сезон, но и благодатен за зарази. Инфекциите връхлитат здрав човек 5 пъти годишно, а децата се разболяват по 8 пъти, сочи статистиката.
Обикновено през лятото инфекциите най-често са бактериални - около 90 процента. Виновниците са развалена храна и безспорно мръсните ръце.
В някои големи градове у нас вече има взрив на салмонела, която не е толкова инфекция на мръсните ръце, а следствие от неправилно съхранена храна. Широко разпространена е в среда, в която се отглеждат животни. Затова и всеки продукт, който може да бъде замърсен с животинска тор, може да е източник на салмонелоза. Това важи най-вече за яйцата и млякото. Особеното при салмонелозата е, че при нея инфектиращата доза е много висока. Всъщност за да се зарази човек, е необходимо да изяде няколко милиона микроба. Затова има голяма разлика дали сте 10 или 80 килограма.
При втория случай трябва да приемете значително повече бактерии чрез консумация на определени продукти, за да се заразите, обясняват експерти. Когато хранителните продукти са заразени със салмонели, те могат да се размножат и да достигнат до такива количества, които да преминат инфекциозната доза и да причинят заболяване. Но ако едно яйце е старо, това е напълно достатъчно, за да се зарази човек. При млякото също има опасност от зараза, ако се купува от хора, които отглеждат животни вкъщи и не спазват хигиенните изисквания.
Особеното на салмонелозите е, че са продължителни. Според специалистите лошото е, че антибиотичното лечение не намалява нито тежестта, нито продължителността на заболяването. Невинаги е задължително пациентът да се хоспитализира, зависи от състоянието му. При салмонелозите трудно може да има заразяване от човек на човек.
Все още няма коментари