Спортна тенденция, наречена „японско ходене“ по народността на своите създатели, привлича вниманието с обещание за големи ползи за здравето на цената на минимално оборудване и време. Учени, водени от д-р Хироши Ноуз от Медицинския факултет на университета „Шинсу“ в Мацумото, Япония, са разработили програма „по мярка“ за хора на средна и по-напреднала възраст, които нямат време или желание за продължително ходене. С научен подход изследователите създали модел на 30-минутна интервална тренировка, в която подобно на стратегията за интервално хранене се редуват противоположни дейности. В случая се повтарят 3 минути бързо ходене, последвано от 3 минути с бавно темпо, поне три пъти седмично. А най-добре 5 пъти седмично.
Методът взриви социалните мрежи с твърдения на хора, че е по-добър за здравето от правенето на 10 000 крачки на ден. И че увеличава до 10 пъти ефекта от стандартното ходене с равномерна скорост.
В коментари в научните списания се съобщава, че ходещите по интервална схема били подобрили значително аеробната си форма, кръвното и телесното тегло. В основата е по-бързото изгаряне на калории в сравнение с ходенето с еднакво темпо. И дори в сравнение с някои от по-леките фитнес упражнения.
Продължителността на интервалите от 3 минути не е случайна. Опитите показали, че за повечето хора е трудно да издържат по-дълго време максималното усилие, а в същото време 3 минути били достатъчни за възстановяване на организма от натоварването.
Д-р Ноуз твърди, че при редовни тренировки 3 по 3 в серия от 10 повторения аеробната мощност и силата на мускулите на бедрата се увеличават с 20%. Такава физическа форма „подмладява“ с около 10 години спрямо възрастта по паспорт.
Все още няма коментари