Лятното часово време е въведено у нас още през 1979 г. Всъщност идеята за промяна на времето за първи път се реализира от германското правителство по време на Първата световна война.
След това и Великобритания последва този пример. Според експерти един час по-малко сън веднага се отразява на организма ни. Затова и адаптацията за някои хора е доста тежка. Въпреки това всичко е строго индивидуално – има хора, които се нуждаят само от 5-6 часа сън, а други поне от 8-9 часа. „Трябва да имате предвид, че сънят се състои от две категории. Едната е продължителност, другата е качество. Човек може да лежи дълго в леглото, но да не спи пълноценно. За други пък, които, да речем, са ходили в казарма и са свикнали да стават рано, нямат проблем с промяната на времето“, смята проф. Божидар Димитров, експерт по психофизиология.
Според него обаче по-притеснителното е, че хората и без това спят с час по-малко в сравнение с миналия век. Причината за това са новите технологии – интернет и телефоните. Преминаването от зимно към лятно часово време се отразява неблагоприятно върху съня, сърцето и дори върху кожата, сочат международни изследвания. Според проучване на специалисти от университета на Турку, Финландия, опасността от мозъчен удар е с осем процента по-висока след смяна на времето, а за хората над 65 години – с над 20 процента. Рискът от инфаркт пък се покачва с 10%. Лекарите съветват, за да облекчим стреса в организма си след смяната на времето, да не гледаме до късно телевизия вечер, да вземаме горещ душ преди лягане и да приемаме от билката валериан.
Все още няма коментари