Оказа се, че в синусовите ми кухини се е образувала голяма киста – до два сантиметра. Отоларингологът, при когото се прегледах, казва, че трябва непременно да се премахне, иначе ще разруши костта. Така ли е? А има ли по-щадящи методи за такава операция?
А. В., Пловдив
Кистата фактически е „торбичка” с течност - обясняват специалистите. Ако тя не безпокои човека, т.е. ако е с размери до един сантиметър, е достатъчно да се наблюдава. Но когато се увеличава, се изисква операция. Кистите и полипите (разрастване на съединителната тъкан), намиращи се в синусовите кухини, с времето „пролазват” в носа и продупчват костта. Освен всичко друго, „торбичката” може да се спука и гнойно съдържимото да започне да разяжда тъканта.
Обикновено човек с киста или полипи в околоносните кухини изпитва дискомфорт. Може да получи главоболие, незначително повишаване на температурата, запушен нос, отделяне на секрети, нарушаване на обонянието. Ако полипите започнат да нарастват в носа, дишането става невъзможно.
Специалистите нямат еднозначен отговор на въпроса защо се появяват кисти и полипи. Смята се, че това са продължителните простуди, хроничният ринит и синузит с алергичен компонент, както и възпаление на горните зъби – те се намират редом до синусовите кухини. Още една причина посочват лекарите и тя е прием на хормонални препарати от хора с проблемно здраве – страдащи например от заболявания на бронхите и белите дробове, както и бронхиална астма. Сред възможните причини не на последно място се посочват и автоимунните нарушения.
Относно премахването на такива образувания специалистите обясняват следното. Ако кистата е мъничка, се прави ендоскопска операция, но ако е по-голяма – се прибягва до класическа.
Операцията на синусовите кухини е доста тежка - предупреждават специалистите. След извършването й е опасно да се простудявате. Болният може да усеща дискомфорт в продължение на три месеца, затова периодично трябва да посещава лекуващия лекар.
Все още няма коментари