Смъртоносна гъба, която е се е намирала в древни гробници, може да помогне за лечение на рак на кръвта, разкриха учени.
Нарича се още „проклятието на фараоните“, след като изследователи, изучаващи гробниците на древни царе през последните няколко десетилетия, внезапно са били засегнати от смъртоносни респираторни проблеми. Убивайки до 50 процента от засегнатите, се смята, че гъбaта „изяжда хората отвътре навън“, а експертите се опасяват, че изменението на климата може да доведе до разпространението ѝ.
Но изследователи в Пенсилвания и Тексас са открили полярно противоположни ефекти. В новопубликувано проучване те разкриват, че Aspergillus flavus произвежда взаимносвързани пръстеновидни молекули, които са нарекли асперигимицини.
При тестване срещу човешки левкемични клетки два от четирите асперигимицина показали мощни ефекти върху унищожаването на рака.
Когато учените подобрили действието на асперигимицините, като добавили към тях липид – мастна молекула, асперигимицините третирали левкемичните клетки също толкова добре, колкото цитарабин и даунорубицин – две одобрени от FDA лекарства, които се използват за лечение на рака от десетилетия.
Те вярват, че асперигимицините могат да атакуват структури, отговорни за клетъчното делене, което обикновено кара здравите клетки да мутират в ракови.
Екипът сравни изненадващата полза от смъртоносната гъба с ключови постижения в лечението на болести, като например изобретяването на пеницилин.
Д-р Шери Гао – старши автор на изследването и доцент по химично и биомолекулярно инженерство и биоинженерство в Университета на Пенсилвания, казва: „Гъбите ни дадоха пеницилин. Тези резултати показват, че все още много лекарства, получени от природни продукти, предстои да бъдат открити“.
Все още няма коментари