Имам много заболявания и пия по цяла шепа лекарства. Напоследък започнах да се притеснявам – мисля си, че това не е добре. Но какво да правя? Какво е необходимо да знаят възрастните хора за отношението на техния организъм към лекарствата?
Валентина ЯНЕВА, Пловдив
Повечето съвременни лекарства не са невинни и слабодействащи, а високоактивни, мощни средства, които оказват дълбоко въздействие върху функциите на организма и които наред с полезния ефект могат да проявят твърде много и разнообразни странични, нежелани, често токсични ефекти.
Права сте, г-жо Янева. Наистина опасността нараства значително при едновременна употреба на много лекарства. За съжаление, тази практика е широко разпространена именно сред хората в напреднала възраст.
Като се добави към това и особено рисковата склонност към самолечение, към употреба на лекарства без лекарско предписание, по съвети на близки и съседи, положението става още по-сериозно
С напредването на възрастта зачестяват някои заболявания, като хипертония, атеросклероза с увреждане функциите на важни органи и системи (сърце, бъбреци, централна нервна система), хронични възпалителни и дегенеративни заболявания на дихателната система (бронхит, емфизем), на храносмилателната система и черния дроб, на отделителната, костно-ставната и мускулната система.
Старческият организъм се характеризира със засилена чувствителност към лекарствата
Разнообразни са причините, които обуславят тази променена лекарствена реактивност. От една страна, с възрастта се натрупват структурни и функционални промени в тъканите, в органите, клетките, с които лекарството взаимодейства. От друга страна, по-различна е съдбата на лекарството в старческия организъм, по-други са вече скоростта и степента на постъпването му в кръвта, разпределението му в тъканите, разграждането и отделянето му от организма.
Специален интерес, предвид на широката им употреба, при старите хора представляват лекарствата, които влияят на сърдечносъдовата система.
Трябва също да се знае, че лечението на високото кръвно налягане е различно за млади и възрастни хора
При стари болни рязкото снижаване на кръвното налягане се постига с някои съвременни средства (например санотеизин, исмелин) и крие сериозни опасности от мозъчни, сърдечни и бъбречни усложнения. Старите хипертоници се нуждаят от по-меко действащи лекарства.
Трябва да се изтъкне, че леките и умерени повишения на кръвното налягане при стари хора успешно могат да се лекуват и с някои билки, използвани в народната медицина – чубрица, здравец, глог и др. Съвременните мощни диуретични средства по-често предизвикват при старите хора нарушения в електролитното равновесие (намаляване на калия). Затова при често срещащите се в напреднала възраст заболявания на пикочната система (пиелит, цистит, бъбречни камъни) е уместно да се използват различни билкови чайове с диуретично и дезинфектиращо действие. Склонността към инфекциозни заболявания с напредване на възрастта налага употребата на разнообразни, високоефективни химикотерапевтични средства – сулфонамиди, антибиотици и др. Без да е налице някакво по-особено отнасяне на старческия организъм към тези лекарства, трябва да се държи сметка за състоянието на отделителната способност на бъбреците.
Обстоятелството, че повечето антибиотици и други химиотерапевтици се отделят през бъбреците, крие реална опасност от забавено отделяне и от натрупване в кръвта
с последващи токсични прояви на лекарства като депо-сулфамиди, стрептомицини, канамицин, гентамицин и др.
Обобщавайки, трябва да кажем, че старческата възраст внася съществени промени от количествен и качествен характер в обичайното действие на лекарствата. Лесната “ранимост” на възрастния организъм, трудната му приспособимост към промените, предизвикани от медикаментите, изисква да се използват по възможност малко лекарства – добре познати, утвърдили се като относително безвредни. Увлечения по нови, малко известни препарати могат да бъдат опасни.
Все още няма коментари