Впечатляващ медицински пробив беше постигнат в Австралия, където пациент с тежка сърдечна недостатъчност преживя 100 дни с изкуствено титаниево сърце, докато чакаше подходящ донор за трансплантация. Това е най-дългият период, през който пациент е поддържан жив с този тип технология, отбелязвайки значителен напредък в областта на кардиологията.
Пациентът, мъж на около 40 години, страдащ от тежка сърдечна недостатъчност, беше подложен на операция в болницата „Сейнт Винсент“ в Сидни през ноември миналата година. По време на процедурата, неговото увредено сърце беше заменено с изкуствено титаниево сърце, разработено от американско-австралийската компания BiVACOR. Това устройство му позволи да живее пълноценно, докато чакаше подходящ донор за трансплантация.
Изкуственото сърце BiVACOR е изработено от титан и се характеризира с една единствена движеща се част – левитиращ ротор, който се държи на място от магнити. Тази иновативна технология елиминира необходимостта от клапани или механични лагери, които могат да се износят с времето. Устройството изпомпва кръв към тялото и белите дробове, замествайки функциите на двете вентрикули на естественото сърце.
През февруари пациентът стана първият човек в света, който беше изписан от болница с изкуствено титаниево сърце, поддържащо живота му, докато се появи подходящ донор за трансплантация. Това му позволи да продължи ежедневните си дейности извън болничната среда, което е значителен показател за ефективността и надеждността на устройството. След успешната трансплантация на сърце по-рано този месец, пациентът се възстановява добре.
Основателят на BiVACOR, австралийският биоинженер Даниел Тимс, изобрети устройството след смъртта на баща си от сърдечно заболяване. Неговата лична загуба го мотивира да разработи решение, което да помогне на други пациенти с тежка сърдечна недостатъчност. Тимс сподели, че е „вълнуващо да видиш как десетилетия работа дават резултат“ и изрази дълбока благодарност към пациента и семейството му за доверието им в изцяло изкуственото сърце.
Успехът на този случай дава надежда, че изкуствените сърца могат да предложат дългосрочна опция за хора, страдащи от сърдечна недостатъчност. Въпреки че устройството все още се тества и не е одобрено за масова употреба, резултатите са обнадеждаващи. Сърдечно-съдовите заболявания са водещата причина за смърт в световен мащаб, отнемайки живота на около 18 милиона души всяка година, според Световната здравна организация. Разработването на надеждни изкуствени сърца може да намали зависимостта от донорски органи и да спаси безброй животи в бъдеще.
Мъж живя 100 дни със сърце от титан
Пациентът в Сидни чакаше донор за трансплантация
0 коментара

Все още няма коментари